• "Wilk, lew i ja"

        • W dniu 7 marca uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielami:  p. Moniką Brejna- Chadaj,  p. Marzeną  Frączek oraz p. Justyną Młynarczyk wybrali się do kina Sybilla w Puławach na film ,,Wilk, lew i ja”. Po obejrzeniu przepięknej historii o przyjaźni zwierząt i człowieka, wszyscy udali się na poczęstunek przygotowany z  okazji Dnia Kobiet do Pizzerii Da Grasso . Wycieczka przebiegała w miłej i radosnej atmosferze, wszyscy wrócili zadowoleni i uśmiechnięci.

        • Samorząd Uczniowski przypomina

        • W najbliższą środę ( 9 marca) Samorząd Uczniowski organizuje Konkurs na przebranie się za literacką postać kobiecą. Uczniowie, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, będą zobowiązani powiedzieć kilka zdań na temat swej postaci. Mamy nadzieję, że szkolne korytarze w tym dniu będą pełne barwnych postaci. 

        • Wizyta na Olimpie

        • 3 marca 2022 r. uczniowie klasy V przenieśli się na Olimp!

          W ramach zajęć kształtujących kreatywność z j. polskiego i powtórzenia materiału opracowanego na lekcjach uczestnicy tego wydarzenia przygotowali prezentację wybranego boga z mitologii greckiej. Piątoklasiści przebrani za bogów i boginie, z atrybutami w dłoni, w ciekawy sposób opowiadali o sobie, o swoim pochodzeniu i przygodach. Wysłuchaliśmy opowieści Zeusa, Posejdona, Hery, Artemidy, Hadesa, Ateny, Aresa, Hestii, Hefajstosa.

        • Pomagamy Ukrainie!

        • Samorząd Uczniowski wspólnie z Parafią św. Andrzeja Boboli w Parafiance organizuje zbiórkę darów rzeczowych. 

          Zbieramy:

          ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWĄ: konserwy, olej, cukier, makarony, mąka, kasza, ryż, herbata, kawa, słodycze, mleko UHT, warzywa/owoce w puszkach, przeciery pomidorowe w kartonach.

          KOSMETYKI I CHEMIA: żele pod prysznic, szampony, mydła, szczoteczki i pasty do zębów, kremy ochronne, podpaski, pampersy dla dzieci, płyny do prania, płyny do mycia naczyń.

           

          Wyżej wymienione rzeczy można przynosić do 4 marca włącznie do opiekunek SU: pani Justyny Mynarczyk oraz pani Justyny Mazur - Szlendak

           

        • Uroczysta godzina baśni

        • Klasa IV wraz z nauczycielką języka polskiego panią Justyną Mazur - Szlendak przygotowali klasowe wydarzenie pt. „Uroczysta godzina baśni”. Każdy z uczniów opowiadał swoją ulubioną baśń. Niektóre wystąpienia urozmaicone były teatrzykiem kukiełkowym. Uczniowie zadbali również o smaczny poczęstunek.

        • Wideokonferencja dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".

        • Wideokonferencja dla rodziców "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".

          Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?".

          Przewidziano wystąpienia:

          1. "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" -  z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;
          2. "Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?"  - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.

          Drodzy Rodzice link do spotkania zostanie państwu przesłany na dzienniku elektronicznym naszej szkoły w wiadomościach.

          Pozdrawiam Paweł Zając Dyrektor Szkoły.

        • Bezpieczeństwo uczniów w szkole i w przedszkolu.

        • Po kilkutygodniowym okresie nauki zdalnej uczniowie powrócili do zajęć stacjonarnych w szkołach i placówkach. Aby minimalizować ryzyko zakażenia, niezbędne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz zaleceń sanitarnych. Ważne jest także obserwowanie objawów chorobowych u dziecka i odpowiednie reagowanie w takiej sytuacji. List wiceminister Marzeny Machałek do rodziców i opiekunów. 

          ​​​​​​​Specjaliści z zakresu chorób zakaźnych podkreślają, że w walce z epidemią dużą rolę odgrywa solidarność społeczna, w tym także decyzje podjęte przez rodziców uczniów. Dlatego zwracam się z gorącym apelem o odpowiedzialne reagowanie w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych COVID-19 u Państwa dziecka – napisała Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek w liście skierowanym do rodziców i opiekunów.W tekście wiceminister zaznaczyła, że pozostawienie w domu dziecka z objawami chorobowymi oraz konsultacja z lekarzem to metody minimalizowania nie tyko zakażenia SARS-CoV-2, ale także innych infekcji wirusowych, w tym grypy i zachorowań grypopodobnych – Te standardowe działania profilaktyczne mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo zdrowotne całej społeczności szkolnej oraz ograniczają nieobecności w szkole – podkreśliła wiceminister Marzena Machałek.Sekretarz Stanu w MEiN wskazała również na zmianę w podejściu do walki z COVID-19 polegającą na wprowadzeniu w pełni darmowych testów, które można zrealizować bez skierowania od lekarza.

          List do rodziców - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzeny Machałek

        • Powrót do nauki stacjonarnej. Poniedziałek 28.02.2022r.

        • Już od poniedziałku wracamy do szkoły, do nauki w trybie stacjonarnym. Przypominamy rozkład jazdy autobusu szkolnego oraz aktualizacje wytycznych MEiN, MZ i GiS dla szkół.

          ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU SZKOLNEGO W ROKU SZKOLNYM 2021/2022  

          PRZYWÓZ

          PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK.

          Kurs I 7.00 Strzyżowice, 7.05-Kośmin, 7.10-Kol. Kośmin, 7.12- Cezaryn, 7.15-Skrudki Szkoła

          Kurs I - 7.20-Parafianka, 7.28 -Jaworów , 7.38-Wilczanka, 7.45-Skrudki Szkoła,

          ODWÓZ

          PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK, PIĄTEK.

          Odwóz I po 6 lekcji:

          Kurs I – 13.15 Skrudki Szkoła: 13.22-Strzyżowice/ 13.27-Kośmin/ 13.32-Kol.Kośmin/ 13.34-Cezaryn/ 13.40 Parafianka/ 13.45-Skrudki Szkoła.

          Kurs II - 13.45 Skrudki Szkoła: 13.50-Wilczanka/ 14.00-Jaworów/

          14.10 Skrudki Szkoła.

          PONIEDZIAŁEK, PIĄTEK

          Odwóz II po 8 lekcji: 

          15.00 Skrudki Szkoła:15.05-Wilczanka/ 15.15-Strzyżowice/ 15.20-Kośmin/ 15.25-Kol.Kośmin/ 15.27 Cezaryn/ 15.30 Parafianka/ 15.35 Jaworów 15.45  Skrudki Szkoła

          WTOREK, ŚRODA, CZWARTEK

          Odwóz II po 7 lekcji: 

          14.10 Skrudki Szkoła: 14.15 Wilczanka/ 14.25-Strzyżowice/ 14.30-Kośmin/ 14.35-Kol.Kośmin/ 14.37 Cezaryn/ 14.50 Parafianka/ 14.55 Jaworów/ 15.05 Skrudki Szkoła

          Dowóz na W-F (hala Żyrzyn)

          PONIEDZIAŁEK kl. V

          Dowóz Skrudki 8.45 - Żyrzyn 8.55 ,

          Odwóz Żyrzyn 10.25 - Skrudki -10.35.

          CZWARTEK kl. VI/VII,

          Dowóz Skrudki 12.20 - Żyrzyn 12.30 ,

          Odwóz Żyrzyn 14.00 - Skrudki -14.10.

          PIĄTEK kl. VIII

          Dowóz Skrudki 7.50 - Żyrzyn 8.00 ,

          Odwóz Żyrzyn 9.30 - Skrudki -9.40.

          Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – aktualizacja

          W związku ze zmianą zasad kierowania na kwarantannę osób z tzw. „kontaktu” zaktualizowaliśmy wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Od wielu miesięcy przedszkola, szkoły i placówki funkcjonują w podwyższonym reżimie sanitarnym, który regulują ogólnie obowiązujące przepisy, w tym także wytyczne MEiN, MZ i GIS. Wytyczne to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. Zalecenia szczegółowe dotyczą: organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni, gastronomii, postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

           

          https://www.gov.pl/attachment/3231b4ad-a0de-48e0-afd2-e83f2e1e62b4

        • Ogłoszenie Samorządu Uczniowskiego

        • Samorząd Uczniowski ogłasza Konkurs na kartkę lub ozdobę walentynkową.

          Prace należy dostarczyć do 2 marca 2022 r. włącznie do opiekunek Samorządu Uczniowskiego.

          Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 4 marca 2022 r.

           

          Od poniedziałku 28.02 do środy 2 marca będzie w szkole kiermasz walentynkowy i poczta walentynkowa. 

           

          Samorząd Uczniowski 

        • Bibliotekarz informuje

        • W czasie ferii zimowych biblioteka szkolna będzie dostępna dla czytelników w poniedziałek 14.02 i we wtorek 22.02 w godzinach 8.45 - 12.45. ZAPRASZAMY

        • Stypendia sportowe i naukowe 2021/2022

        • W środę, 9 lutego Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając uroczyście wręczył Stypendia naukowe i sportowe uczniom naszej szkoły. 

          Stypendia naukowe otrzymali:

          Zuzanna Ciuba uczennica klasy czwartej

          Amelia Bernat uczennica klasy piątej

          Emilia Czerska uczennica klasy czwartej

          Karolina Kubak uczennica klasy czwartej

          Natalia Rułka uczennica klasy piątej

           

          Stypendia sportowe odebrali

          Julia Cholewa z klasy czwartej

          Dagmara Rułka z klasy piątej

          Paulina Drózd z klasy szóstej

          Nikola Kawka z klasy szóstej

          Katarzyna Walasek z klasy szóstej

          Julita Łuka z klasy siódmej

          Natalia Szkoda z klasy siódmej

          Bartłomiej Kozak z klasy ósmej

          Natalia Kozak z klasy ósmej

          Rafał Rybicki z klasy ósmej

           

          Serdecznie gratulujemy Stypendystom i ich Rodzicom, życzymy dalszych sukcesów.

        • Bezpieczne ferie

        •                              Drodzy Uczniowie i Rodzice!

          Z okazji zbliżających się ferii zimowych życzymy Wam wszystkim dużo odpoczynku, niezapomnianych wrażeń i wspaniałych wspomnień! Wypoczywajcie, realizujcie plany, rozwijajcie zainteresowania. Cieszcie się wolnym czasem, zimową pogodą, spotkaniami z interesującymi ludźmi, nowymi wartościowymi przyjaciółmi. Wróćcie do szkół wypoczęci, radośni, z zapasem sił do nauki, gotowi do podejmowania nowych wyzwań i kolejnych zadań.

          JAK SPĘDZIĆ BEZPIECZNIE FERIE ZIMOWE?

          5 ZASAD DLA DZIECKA…

          1. Nie wchodź na zamarznięte zbiorniki wodne!
          Służby co roku ostrzegają, że nigdy nie możemy mówić o bezpiecznym lodzie. Na jego wytrzymałość wpływa rodzaj wód oraz temperatura powietrza. Warto wiedzieć, że lód nie wszędzie jest tej samej grubości – na środku jeziora jest cieńszy niż przy brzegach. Do jazdy na łyżwach nadają się wyłącznie sztuczne zbiorniki.

          2. Nie zjeżdżaj na sankach w pobliżu dróg i zbiorników wodnych.

          3. Nie przebiegaj przez ulicę, a po zapadnięciu zmroku zawsze miej przy sobie odblask – dzięki temu będziesz widoczny na drodze.

          4. Dbaj o higienę, myj często ręce ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po wyjściu z toalety i przed jedzeniem.

           

          5. Stosuj się do zakazów i nakazów opiekunów.
          To bardzo ważne! Nie znikaj niespodziewanie z oczu rodzicom lub opiekunom, a jeżeli planujesz pójść do sklepu lub toalety, zgłoś taką potrzebę opiekunowi.

          … I 5 ZASAD DLA RODZICA LUB OPIEKUNA

          1. Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych zależy także od Ciebie! Sprawdź, czy organizator ma niezbędne zezwolenia i czy jest w stanie zapewnić dzieciom pomoc medyczną. Poproś odpowiednie służby o sprawdzenie, czy pojazd, którym będą podróżować dzieci, jest bezpieczny.

          2. Nie dawaj dziecku na wyjazd wartościowych przedmiotów.

          3. Poproś, aby dziecko zawsze miało przy sobie (w plecaku czy kieszeni) kartkę z imieniem i nazwiskiem, nazwą ośrodka, numerami kontaktowymi do rodziców i opiekunów oraz, jeżeli jest taka potrzeba, listą przyjmowanych przez nie leków.

          4. Zapoznaj dziecko z zasadami pierwszej pomocy – na taką naukę nigdy nie jest zbyt wcześnie. Sprawdź, czy zna podstawowe numery alarmowe i czy wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

          5. Zapoznaj dziecko z telefonami alarmowymi i telefonem zaufania.

                      

           

        • Konferencja dla rodziców uczniów klas VIII i VII „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”

        • Już 9 lutego br. odbędzie się wideokonferencja dla rodziców klas VII i VIII z udziałem doradców zawodowych. Informujemy Państwa, że w Lubelski Kurator Oświaty w ramach „Zawodowego strzału w 10” podejmuje kolejne działanie służące wsparciu rodziców uczniów klas VIII i VII w zakresie wyboru dalszego etapu kształcenia i procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych pt. „Wspierająca rola rodziców w wyborze drogi kształcenia”.Spotkanie on-line ze specjalistami w tej dziedzinie odbędzie się o godz. 17.00Link do przekazania rodzicom zostanie przesłany dyrektorom szkół oddzielną wiadomością, tego samego dnia zostanie też uruchomiony „Informator o szkołach ponadpodstawowych” pozwalający na zapoznanie się z aktualną ofertą szkół zawodowych i ogólnokształcących na terenie województwa lubelskiego. Ponadto od 7 do 11 marca br. trwać będzie „Tydzień kariery zawodowej”  a do zakończenia rekrutacji – wydarzenia i konferencje online w powiatach i prowadzonych przez te samorządy placówkach.

          1 lutego 2022 roku odbyła się wideokonferencja prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Teresa Misiuk przedstawiła najistotniejsze terminy obowiązujące w postępowaniu rekrutacyjnym w województwie lubelskim  (szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie https://www.kuratorium.lublin.pl/?akc=akt&op=szcz&id=11731) oraz omówiła zaplanowane działania wspierające rodziców i uczniów w wyborze odpowiedniej placówki.

        • Informacja dla rodziców

        • W najbliższą środę, 9 lutego odbędą się  zebrania z rodzicami w nastepującym porządku:

          o godzinie 15.30 dla oddziału przedszkolnego i klasy I,o godzinie 16.00 dla klasy II,III i IV stacjonarnie  w szkole. 

          W trybie zdalnym  godzinie 17.00  klasa V, VI i VIII, o godzinie 18.00 klasa VII.           

          Rozdanie stypendiów naukowych oraz sportowych za pierwsze półrocze odbędzie się w środę 9.02.2022 r.   

          o godzinie 9.00 w Szkole Podstawowej w Skrudkach  na sali gimnastycznej. Serdecznie Zapraszamy.

        • Świat Baśni Pana Andersena

        • W piątek, 4 lutego odbył się w naszej szkole konkurs czytelniczy "Świat Baśni Pana Andersena". Pomysłodawczynią i organizotorką konkursu była p. Renata Wysocka. Wzięło w nim udział 12 uczniów z klas I - III. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością baśni pt. " Brzydkie Kaczątko", " Dziewczynka z zapałkami", "Calineczka", "Księżniczka na ziarnku grochu" i "Choinka". Po przeliczeniu punktów okazało się, że:

          I miejsce w konkursie zdobył Bartosz Kozdrój z klasy drugiej,

          II miejsce Wojciech Szymanek z klasy drugiej

          III miejsce Jakub Szczotka również z klasy drugiej

          Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Marcel Bernat - z klasy drugiej oraz Natan Kawka i Natalia Noworolnik z klasy trzeciej.

          Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając wspólnie z p. Renatą Wysocką wręczyli zwycięzcom pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym uczniom i wszystkim uczestnikom.

        • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

        • Pragniemy poinformowć, iż w ramach NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA do Biblioteki Szkolnej zostało zakupionch 240 pozycji  książkowych. Wykaz nowozakupionych książek znajduje się w szkole na tablicy ogłoszeń oraz na stronie w zakładce "Biblioteka szkolna".

        • Dzień Bezpiecznego Internetu

        • Zagrożenia w Internecie – jakich niebezpieczeństw unikać?

          Dlaczego należy zwracać uwagę na niebezpieczeństwa w Internecie?

          Internet to bez wątpienia jeden z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia natychmiastowy i praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, pozwala kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz dostarcza wielu możliwości rozrywki. Niestety, wraz z jego rozwojem pojawiły się różnego typu zagrożenia. W sieci są obecni liczni cyberprzestępcy, którzy działają na szkodę użytkowników, np. wyłudzają dane osobowe i pieniądze z kont bankowych, wykradają prywatne pliki, blokują dostęp do komputera oraz przejmują nad nim kontrolę. Na spore niebezpieczeństwo są narażone zwłaszcza dzieci, które mogą mieć kontakt z nieodpowiednimi dla nich treściami.

          Jakie są zagrożenia w Internecie?

          1. Złośliwe oprogramowanie

          Hakerzy są w stanie wyrządzić sporo szkód, jeżeli posłużą się malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Należą do niego różnego rodzaju wirusy, m.in. robaki komputerowe, złośliwe wirusy, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie niechciane komunikaty reklamowe, oprogramowania szpiegujące, które monitoruje aktywność.

          2. SPAM

          Kolejny rodzaj zagrożenia w sieci to niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi. Do rozsyłania SPAM-u najczęściej służy poczta elektroniczna oraz komunikatory internetowe.

          3. Phishing

          Poważnym typem zagrożenia w Internecie jest phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych.

          4. Łamanie zbyt prostych haseł

          Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.

          5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich

          Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.

          6. Przyjmowanie fałszywej tożsamości

          W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści matrymonialni. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.

          7. Internetowy hejt i fake newsy

          Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w Internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. Hejt może mieć związek z dyskryminacją, np. ze względu na płeć, rasę, religię czy światopogląd.

          W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.

          8. Siecioholizm

          Spore zagrożenie wiąże się również z ryzykiem popadnięcia w siecioholizm. Zjawisko to polega na korzystaniu z Internetu w dysfunkcyjny sposób. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus bycia online i nie kontroluje czasu spędzanego w sieci. Często zaniedbuje inne aspekty życia, np. obowiązki zawodowe, szkolne czy domowe, a także znacząco ogranicza kontakty z innymi ludźmi w realnym świecie.

          9. Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości

          Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.

          10. Fałszywe sklepy internetowe

          Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.

          Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie?

          Przede wszystkim należy zachować czujność – podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości, chronić komputer za pomocą programu antywirusowego – koniecznie z funkcją ochrony sieciowej w czasie rzeczywistym, tworzyć trudne do rozszyfrowania hasła – składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, pobierać pliki z wiarygodnych źródeł – legalnie działających serwisów i cieszących się dobrą opinią wielu użytkowników.

           

        • Wraca nauka zdalna - do końca ferii dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej i szkół średnich

        • Od czwartku, 27 stycznia do 27 lutego br. wszyscy uczniowie klas 5-8 i szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych będą mieli zajęcia w formie zdalnej. Przedszkolaki i uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych będą kontynuowali kształcenie w trybie stacjonarnym.

          Obserwując dane epidemiologiczne musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarną – powiedział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

          Będzie także możliwość konsultacji indywidualnych i grupowych dla uczniów zdających w tym roku egzaminy ósmoklasisty.