• Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej.

        •  Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej- skorzystaj z nowoczesnego kreatora.

          Początek roku szkolnego to czas, w którym wszyscy uczniowie ubiegają się o wydanie dokumentu, jakim jest legitymacja szkolna. “Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zrób zdjęcie do legitymacji smartfonem” to akcja, która umożliwia bezpłatne wykonanie zdjęcia do tego dokumentu. Każdy uczeń, niezależnie od wieku oraz szkoły, do której chodzi, może przygotować zdjęcie do swojej legitymacji szkolnej przy pomocy nowoczesnego kreatora do zdjęć. Akcja trwa tylko do 10 listopada.

          Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com to narzędzia, które pozwalają przygotować zdjęcia do legitymacji w mgnieniu oka. Wystarczy tylko wybrać jedno ze zdjęć, które masz na swoim komputerze lub smartfonie lub wykonać zupełnie nowe zdjęcie. System automatycznie dostosuje odpowiedni rozmiar fotografii, a także usunie tło. Gotowy szablon, zawierający 4 fotografie do legitymacji można pobrać, a następnie wydrukować w dowolnym punkcie oferującym drukowanie zdjęć.

          Obsługa narzędzi Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com jest tak prosta, że nie sprawi nikomu kłopotów. Jedyne, co należy zrobić to postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi na stronach głównych. Kreator fotografii wykorzystuje sztuczną inteligencję, by odpowiednio kadrować zdjęcie, a także usuwać z niego tło.

          Zdjęcie do legitymacji szkolnej można wykonać przy pomocy dowolnego smartfona. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych wymaganiach, jakie musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Są to między innymi:

          • jasne, jednolite tło,
          • odpowiednia ostrość oraz kontrast zdjęcia,
          • widoczna, równomiernie oświetlona twarz,
          • oczy zwrócone wprost na obiektyw aparatu,
          • pozycja twarzą skierowaną do aparatu.

          Linki do bezpłatnego kreatora zdjęć do legitymacji szkolnej:

          https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

          https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

        • Szkoła pamięta

        • „Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii - tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.

          Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

          W ramach akcji #SzkołaPamięta uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza przygotowali pod opieką Pani Renaty Wysockiej gazetkę ścienną poświęconą Zofii Kossak-Sztuckiej, która urodziła się w Kośminie. Na lekcjach odbyło się także czytane fragmentów tekstów autorki.

          Uczniowie klas I-IV natomiast przygotowali prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.

           

        • Ślubowanie Pierwszoklasistów

        •  W piątek 29 października 2021 roku w naszej szkole odbyła się Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Uczniów Pierwszoklasistów. To wydarzenie zawsze wzbudza wiele emocji zarówno wśród uczniów, nauczycieli, a także rodziców.
               Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Zapewniali także, że znają szkolną rzeczywistość i są gotowi podejmować uczniowskie wyzwania.
               Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, pierwszacy ślubowali być dobrymi uczniami, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, być dobrymi Polakami, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.                             

                Po złożeniu ślubowania Pan Dyrektor Paweł Zając dokonał pasowania na uczniów wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia …" i dotykając ramion pierwszoklasistów ołówkiem, jak czarodziejską różdżką. W ten sposób uczniowie pierwszej klasy zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach.

                Ukoronowaniem  aktu pasowania było wręczenie przez  Pana Dyrektora i Przewodniczącą Szkolnej  Rady  Rodziców   panią  Ilonę Jarzynę-Bernat pamiątkowych dyplomów, legitymacji szkolnych i upominków z przyborami szkolnymi.

               W  trakcie całej uroczystości wykonano wiele pamiątkowych zdjęć, nagrodzono uczniów  oklaskami za występ artystyczny. Wspaniała uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez ukochanych rodziców. 
                Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

        • Dzień 2 Listopada dniem wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

        • Zgodnie z Rozporządzeniem MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603 oraz z 2019 r. poz. 318 i 1093)

          § 5. 1.  Dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły albo rady placówki, a gdy rada nie została powołana - rady pedagogicznej, a w przypadku szkół również rady rodziców i samorządu uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły lub placówki, może, w danym roku szkolnym, ustalić dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w wymiarze dla:

          1) szkół podstawowych - do 8 dni;

          W naszej szkole zostały ustalone i zatwierdzone następujące dni wolne od zajęć dydaktyczno - wychowawczych: 2 listopada 2021r.(wtorek), 12 listopada 2021r.(piątek), 7 stycznia 2022 r.(piątek), 2 maja 2022 r.(poniedziałek), dni egzaminu ósmoklasisty 24, 25, 26 maja 2022 r.(wtorek, środa, czwartek) oraz 17 czerwca 2022 r.(piątek).

          W tych dniach mogą się odbywać tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów, którzy tego potrzebują. 

        • PAMIĘTAMY

        • W piątek, 29 października klasa ósma naszej szkoły wraz z wychowawcą panem Tomaszem Bielawskim udała się na Cmentarz Parafialny w Parafiance. W ramach akcji ogólnopolskiej „Pamiętamy” uprzątnęli groby opuszczone, przykryte grubą warstwą jesiennych liści. Każdego roku nasi uczniowie pomagają w ten sposób ludziom starszym potrzebującym pomocy w uprzątnięciu grobów na Cmentarzu Parafialnym w Parafiance. Dziękujemy

        • Dzień Papieski w Kościele Parafialnym w Parafiance

        • W niedzielę, 24 października w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Świętego Andrzeja Boboli w Parafiance uczniowie klas VII i VI przedstawili podczas mszy świętej montaż słowno - muzyczny o Świętym Janie Pawle II. Występ naszych uczniów cieszył się ogromnym powodzeniem. Brawo dla uczniów jak i opiekunów pani Justyny Młynarczyk i pani Justyny Mazur - Szlendak.

        • Światowy Dzień Owoców i Warzyw

        • W dniu 15.10 w naszej szkole odbył się Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia działania edukacyjne stanowiły obok udostępniania dzieciom owoców, warzyw i produktów mlecznych jeden z głównych elementów Programu dla szkół. Nasi uczniowie klas I-III na zajęciach z Panią Psycholog  rozpoznawali wartości odżywcze produktów żywnościowych, oraz zawarte w nich witaminy i składniki mineralne. Zdobyli wiedzę na temat znaczenia odpowiednio zbilansowanej diety dla utrzymania zdrowia w tym śniadania i II śniadania, jako najważniejszych posiłków w ciągu dnia oraz zależności między spożywaniem śniadań, a osiąganiem szkolnych sukcesów. Dzieci komponowały swoje śniadania, korzystając z piramidy żywieniowej oraz wzięły udział w debacie na temat potrzeb człowieka i jego prawidłowego funkcjonowania w środowisku. Uzupełnieniem szkolnych działań był konkurs plastyczny na temat: „Moje II śniadanie turbodoładowanie”. I miejsce zajął uczeń klasy III Natan Kawka, II miejsce zajęła Nikola Gulewska z klasy I, na III miejscu znalazł się uczeń Szymon Kowalczyk z klasy I, a wyróżnienie zdobyła Wiktoria Potyra z klasy II.

           

          Wszystkim zwycięzcom i ich rodzicom serdecznie gratulujemy!

           

        • Święto Komisji Edukacji Narodowej w Naszej Szkole.

        • Informuję Państwa o planowanych w dniu 14 października czwartek obchodach Święta Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole. W tym dniu zgodnie z art.74 Karty Nauczyciela w naszej szkole zajęcia lekcyjne się nie odbędą. Planowane są apele z w/w okazji o godzinie 8.00 dla klas I,II,III,V i oddziału przedszkolnego oraz o godzinie 8.50 dla klas IV,VI,VII i VIII. W tym dniu obowiązuje strój apelowy. Uczniowie klas I-VIII zostaną po zajęciach wychowawczych odwiezieni do domów w następującej kolejności.

          Odwóz I- godzina 10.00. - Strzyżowice, Kośmin, Cezaryn, Parafianka.

          Odwóz II- godzina 10.30. - Wilczanka, Jaworów.

          Oddział przedszkolny 5, 6 - latki zajęcia wychowania przedszkolnego w tym dniu będą miały zgodnie z planem od 8.00 do 13.00 po zajęciach zostaną odwiezieni do domu jednym odwozem.

          Odwóz III - 13.00 Wilczanka, Strzyżowice, Kośmin, Cezaryn, Parafianka, Jaworów.

        • Prośba do rodziców

        • dotycząca zakupu książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

           

          W związku z pozyskaniem przez naszą Szkołę funduszy (4500 złotych) na zakup książek do biblioteki, zwracamy się z prośbą o pomoc w zaplanowaniu listy tytułów. Zamierzamy zakupić nowe pozycje, znajdujące się w aktualnej ofercie wydawniczej (literatura piękna dla dzieci i młodzieży, wydawnictwa popularnonaukowe związane z zainteresowaniami uczniów).

           Pragniemy spełnić oczekiwania czytelników i zakupić takie książki, które będą przez nich chętnie czytane. Dlatego zwracamy się do tych z Państwa, którzy chcieliby nam pomóc i znają zainteresowania czytelnicze dzieci, o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie:

           „Jakie książki, Państwa zdaniem, należy zakupić do biblioteki?”

           

          Prosimy o podanie autora oraz tytułu.

          Odpowiedzi prosimy przesyłać poprzez dziennik elektroniczny do pani Renaty Wysockiej  

           

        • Mistrzostwa Rejonu Lubartów w sztafetowych biegach przełajowych

        • We wtorek 5 października nasza żeńska sztafeta dziewcząt z klas 4,5,6 i 7 brała udział w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Rejonu Lubartowskiego. Sztafety z Powiatów Puławskiego, Lubartowskiego, Opolskiego i Ryckiego wzięły udział w zawodach rejonowych w Leszkowicach pod Lubartowem. Nasza sztafeta w kategorii dziewcząt z rocznika 2009 i młodsze w składzie Nikola Kawka, Natalia Szkoda, Katarzyna Walasek, Paulina Drózd, Dagmara Rułka i Julia Cholewa pod opieką pana Tomasza Bielawskiego godnie reprezentowała szkołę i wywalczyła wysokie czwarte miejsce. Brawo dla nich za walkę do końca. 

        • 30 września - Dzień Chłopaka

        • Tegoroczny Dzień Chłopaka świętowaliśmy w gronie koleżanek i kolegów ze swojej klasy. Pomysłów na spędzenie tego dnia było wiele. Dziewczynki z różnych klas, przy dużym wsparciu rodziców, zadbały o to, by ten dzień był wyjątkowy. Przygowały prezenty, smakołyki, życzenia.

          Dzień Chłopaka w klasie piątej

          Dzień Chłopaka w klasie czwartej

          i w świetlicy szkolnej

          w klasie pierwszej

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

        • 29 września odbył się w naszej szkole Dzień Głośnego Czytania. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród uczniów. Książka to nadal jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Rozwija wyobraźnię, pamięć, poszerza słownictwo, pozwala przeżywać wspaniałe emocje. Obchody Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas I-III połączyli z realizacją Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Gang Swojaków”. W ramach akcji uczniowie wraz z nauczycielami przeczytali książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Gang Swojaków. O tym, że pomoc ma moc". W akcji brali udział również uczniowie klas IV-VIII. Każda klasa wspólnie z p. Renatą Wysocką, szkolną bibliotekarką oraz nauczycielkami języka polskiego p. Justyną Mazur-Szlendak i Lidią Aftyką, czytała inną lekturę. W klasie czwartej była to książka Jana Brzechwy pt. "Akademia Pana Kleksa". Uczniowie  klasy piątej czytali fragmenty lektury "Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu" Johna Flanagana oraz "Skrzynię Władcy Piorunów", którą napisał Marcin Kozioł. Szóstoklasiści poznali bohaterów książek "Wskazówki" Marcina Szczygielskiego oraz " Zwiadowcy. Ruiny Gorlanu" Johna Flanagana. Uczniowie klasy siódmej czytali "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego, a klasy ósmej "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

        • Mistrzostwa Powiatu Puławskiego szkół podstawowych w sztafetowych biegach przełajowych 28.09.2021r.

        • We wtorek 28 września nasza żeńska sztafeta dziewcząt z klas 4,5,6 i 7 oraz męska z klas 7 i 8 brały udział w Mistrzostwach Szkół Podstawowych Powiatu Puławskiego. Sztafety ze szkół podstawowych z Powiatu Puławskiego wzięły udział w zawodach powiatowych w lasku przy obiektach MOSiR w Puławach. Nasza sztafeta w kategorii dziewcząt z rocznika 2009 i młodsze w składzie Nikola Kawka, Natalia Szkoda, Katarzyna Walasek, Julita Łuka, Dagmara Rułka, Julia Cholewa rezerwa Paulina Drózd wywalczyła wysokie drugie  miejsce co dało awans na zawody rejonowe. W kategorii chłopców z rocznika 2007-2008 sztafeta chłopców w składzie: Rafał Rybicki, Bartłomiej Kozak, Jan Biber, Mikołaj Biber, Kuba Kalbarczyk, Szymon Henrykowski rezerwowi Jakub Olszak  Bartosz Szymanek godnie reprezentowała naszą szkołę i zajęła wysokie 4 miejsce w Powiecie Puławskim. Brawo dla uczniów za walkę do końca i powodzenia na zawodach rejonowych

        • Wyjazd do kina

        • 7 października uczniowie z klas 1 – 3 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego wyjechały do kina Sybilla w Puławach na film pt. "Jak rozmawiać z psem”.

          Podczas projekcji filmu poznaliśmy dwójkę fantastycznych bohaterów: dwunastoletniego geniusza Oliviera i wyszczekanego kudłacza Henry’ego.

          Wielka miłość tych dwojga i wrodzony geniusz chłopca doprowadziły do tajemniczego eksperymentu, na skutek którego między czworonogiem a jego właścicielem nawiązała się telepatyczna więź. Odtąd najlepsi przyjaciele słyszeli i rozumieli swoje myśli. Przeżyli też wiele zabawnych sytuacji i niebezpiecznych przygód.

          Nie pierwszy raz już przekonaliśmy się, że przyjaźń i wzajemna pomoc to ogromna siła, która pozwala przezwyciężyć napotkane trudności.

          To był udany wyjazd.

          Z całą pewnością jest to godny polecenia film dla całej rodziny.

        • Sprzątanie świata

        • Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzone są działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling.  „Sprzątanie świata - Polska” angażuje i integruje społeczności lokalne. Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

          Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza również zaangażowała się w powyższe działania. Uczniowie pod opieką nauczycieli posprzątali teren wokół szkoły.

        • Wideokonferencja informacyjno-edukacyjna dla rodziców: 22.09.2021 r., godz. 16:00

        • Zaproszenie Kuratora Oświaty w Lublinie dla Rodziców Uczniów Szkół Podstawowych.

          Kuratorium Oświaty w Lublinie przekazuje za naszym pośrednictwem informację na temat organizowanego spotkania on-line poświęconemu szczepieniom dzieci i młodzieży oraz linku do wydarzenia

          Spotkanie odbędzie się w dniu 22 września 2021 r. środa o godz. 16.00.

          Link do spotkania został przekazany rodzicom poprzez dziennik elektroniczny, bardzo proszę skorzystać z zaproszenia i zapoznać się z aktualnymi faktami dotyczącymi szczepień.

          Link do zaproszenia przez Kuratora Oswiaty na wideokonferencję.

        • OGŁOSZENIE

        •  

          Zapraszamy uczniów klas IV – VIII do kandydowania w wyborach do Samorządu Uczniowskiego.

          Plakaty wyborcze można przynosić do czwartku włącznie.

          Wybory odbędą się w piątek (24 września 2021 r.)

           

          Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego

          Justyna Mazur – Szlendak

          Justyna Młynarczyk