W poniedziałek, 5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce szkolnej do Zamościa. Wizytę w Zamościu rozpoczęliśmy od spaceru po Rynku Starego Miasta, podziwialiśmy Ratusz i kolorowe, zabytkowe kamieniczki. Następnie odwiedziliśmy Ogród Zoologiczny oraz Zoolandię - Mini Park Linowy.
Zwiedzamy Zamość
- 30
Dzień Dziecka W Naszej Szkole - 01.06.2023r.
- 66
Festyny rekreacyjno-sportowe dostarczają wiele możliwości ruchowych, wszechstronnie oddziaływujących na młody organizm. Imprezom takim zwykle towarzyszy duże zaangażowanie, przeżywanie dużych emocji. Są także zabarwione uczuciem nieskrępowanej radości i zadowolenia przy równoczesnym wewnętrznym zdyscyplinowaniu, co sprzyja wypoczynkowi i odprężeniu.
Dnia 01.06. 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach odbył się festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka.
Impreza odbywała się w godzinach od 8.00 do 13.15 i miała następujący przebieg:
Od godziny 8.00 do 9.00 uczniowie przebywali z wychowawcami w klasach. Bawili się, grali w gry planszowe oraz wspólnie spożywali poczęstunek, przygotowany przez rodziców.
Od godziny 9.00 odbyła się główna część imprezy.
W tym czasie dzieci i młodzież mogły korzystać z wynajętych przez szkołę dmuchańców, uczestniczyć w konkurencjach sportowych oraz meczu, zorganizowanym przez nauczycieli uczących w-f. Specjaliści pracujący w szkole przygotowali dla dzieci różne animacje – malowanie buziek, robienie tatuaży, bańki mydlane, kącik plastyczny, balony z helem.
O godzinie 11.00 przyjechała do naszej szkoły straż pożarna ze Skrudek. Dzieci mogły uczestniczyć w konkurencjach, przygotowanych przez strażaków, zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego, z oprzyrządowaniem potrzebnym w pracy, ze strojami, a nawet wejść do wozu i posiedzieć za kierownicą. Następnie straż ze Skrudek, przy współpracy straży pożarnej z Bałtowa przygotowała atrakcję w postaci piany. Dzieci bawiły się świetnie. Doskonałej zabawie sprzyjała słoneczna pogoda.
Na zakończenie imprezy odbył się dla całej społeczności szkolnej poczęstunek, w postaci kiełbasek, przygotowanych na grillu przez pana Marka i panią Madzię.
Z rozmów z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami dzieci można było wywnioskować, że zorganizowany festyn były ciekawy, atrakcyjny dla dzieci i spełnił zakładane cele wychowawczo - dydaktyczne.
EGZAMIN ÓSMOKLASISTY
W dniach 23.05.2023 r. wtorek, 24.05.2023 r. środa i 25.05.2023 r. czwartek odbędzie się w naszej szkole egzamin ósmoklasisty z język polskiego, matematyki i język obcego.
W/w dniach uczniowie klasy ósmej będą mogli odjechać po skończonym egzaminie autobusem szkolnym do domu w następujących godzinach:
- wtorek 23.05.2023 r. egzamin z języka polskiego, planowany odwóz do domu o godzinie 11.15,
- środa 24.05.2023 r. egzamin z matematyki, planowany odwóz do domu o godzinie 10.55,
- czwartek 25.05.2023 r. egzamin z języka obcego, planowany odwóz do domu 10.45.
- Dowóz do szkoły odbędzie się w tych samych godzinach co w inne dni w roku szkolnym.
Za wszystkich zdających trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
11 maj 2023 r. czwartek 16.00 Zebranie z rodzicami.
Dnia 11 maja 2023 roku w naszej szkole odbędzie się zebranie rodziców z wychowawcami klas.
Początek zebrania godzina 16.00.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
I miejsce Martyny Noworolnik i wyróżnienie Zuzanny Ciuby w powiatowym konkursie plastycznym "Kto ty jesteś Polak mały".
8 maja 2023 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach zaprosiła laureatów powiatowego konkursu plastycznego „Kto Ty jesteś? Polak mały” na uroczyste podsumowanie i rozdanie nagród. Gościem specjalnym wręczenia nagród była dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Aleksandra Kozak-Kotowska. Wśród laureatów były uczennice naszej szkoły Martyna Noworolnik uczennica klasy I oraz Zuzanna Ciuba uczennica klasy V. W swoich kategoriach wiekowych Martyna Noworolnik z klasy I zdobyła I miejsce a Zuzanna Ciuba z klasy V wyróżnienie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom a w szczególności dwóm uczennicom z naszej szkoły i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.
3
Wizyta w Woli Okrzejskiej
- 99
W piątek, 5 maja 2023, w 177 rocznicę urodzin Patrona naszej szkoły uczniowie klas I-VIII oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, pod opieką wychowawców, uczestniczyli w wycieczce do Woli Okrzejskiej. Rozpoczęło ją zwiedzanie Muzeum Henryka Sienkiewicza, gdzie uczniowie obejrzeli liczne rodzinne zdjęcia, akt małżeństwa rodziców Sienkiewicza, akt jego chrztu, meble z epoki, w tym kołyskę małego Henryka i jego fortepian.
W Okrzei odwiedzili miejscowy cmentarz, na którym znajduje się grób ukochanej matki Patrona. Weszli na Kopiec Henryka Sienkiewicza usypany na jego cześć. Uczniowie z góry kopca mogli podziwiać przez lunetę panoramę okolicznych miejscowości. Na terenie muzeum przygotowane były kolejne atrakcje – ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz gra terenowa. Wycieczka była wspaniałą okazją do rozbudzania w uczniach zamiłowania do literatury, historii oraz kształtowania postaw patriotycznych.
Dni Patrona 2023
- 37
Dnia 5 maja 2023 roku, przypada 177 rocznica urodzin Henryka Sienkiewicza – Patrona naszej szkoły. Z tej okazji już w czwartek, 4 maja odbył się Konkurs Pięknego Czytania Baśni Henryka Sienkiewicza, przygotowany przez p. Renatę Wysocką. Wzięło w nim udział 19 uczestników z klas I-III. I miejsce zajął Bartosz Kozdrój z klasy trzeciej, II miejsce Martyna Noworolnik z klasy pierwszej, III miejsce Wiktoria Olszak z klasy drugiej. Wyróżnienia zdobyli Julia Szlendak z klasy pierwszej oraz Wiktoria Potyra i Aleksandra Drózd z klasy trzeciej.
Kolejnym punktem obchodów Dni Patrona był bieg sienkiewiczowski rozgrywany w pięciu kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców.
Oto jego wyniki:
Oddział przedszkolny
I miejsce – Michał Kowalczyk
II miejsce - Franciszek Ciuba
III miejsce - Justyna Rybak
Klasy I-II
dziewczęta
I miejsce - Nikola Gulwska
II miejsce – Emilia Figacz
III miejsce – Martyna Noworolnik
chłopcy
I miejsce – Kuba Kapusta
II miejsce - Mikołaj Kowalczyk
III miejsce – Szymon Kowalczyk
Klasy III-IV
dziewczęta
I miejsce - Natalia Noworolnik
II miejsce – Agata Rybak
III miejsce - Malwina Kowalczyk
chłopcy
I miejsce - Natan Kawka
II miejsce – Hubert Henrykowski
III miejsce – Wojciech Szymanek
Klasy V-VI
dziewczęta
I miejsce - Karolina Kubak
II miejsce – Julia Cholewa
III miejsce – Zuzanna Ciuba
chłopcy
I miejsce – Piotr Pieńkosz
II miejsce – Wiktor Gasperski
III miejsce – Miłosz Cybula
Klasy VII-VIII
dziewczęta
I miejsce – Paulina Drózd
II miejsce - Natalia Szkoda
chłopcy
I miejsce – Grzegorz Ponikowski
II miejsce – Stanisław Kopka
III miejsce - Fabian Kolasiński
Na koniec obchodów Dnia Patrona pan dyrektor, Paweł Zając wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom poszczególnych konkursów.
35
Uczciliśmy 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W piątek, 28 kwietnia, odbył się uroczysty apel poświęcony 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Na wstępie głos zabrał Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając, który w swoim wystąpieniu przypomniał historię uchwalenia na Zamku Królewskim w Warszawie, Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Była ona pierwszą w Europie, a drugą na świecie – po konstytucji Stanów Zjednoczonych – nowoczesną ustawą zasadniczą normującą ustrój państwowy. Dyrektor w swoim wystąpieniu nawiązał również do dwóch innych ważnych „majowych świąt”: Święta Pracy i Dnia Flagi Narodowej.
Następnie, aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klas czwartej i piątej pod opieką p. Haliny Ziemki zaprezentowali montaż słowno – muzyczny pt. "Pamiętając o przeszłości z ufnością patrzymy w przyszłość".
Uroczystość była cenną lekcją historii oraz wspaniałą okazją do pielęgnowania patriotyzmu.
13
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
- 17
W piątek, 21 kwietnia, odbył się uroczysty apel przypominający zbrodnię ludobójstwa, której wiosną 1940 roku dopuścili się funkcjonariusze państwowi ZSRR wobec wziętych do niewoli oficerów wojska polskiego, policji i urzędników.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając, który w swoim wystąpieniu nawiązał m.in. do ogólnopolskiej akcji sadzenia Dębów Pamięci dla uczczenia zamordowanych Polaków. Przypomniał, że w ubiegłym roku na placu szkolnym posadzony został dąb pamięci jednej z ofiar porucznika Feliksa Kussyka.
Na wezwanie przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, Nikoli Kawki, prowadzącej apel, wszyscy powstali i minutą ciszy oddali hołd poległym. Następnie społeczność szkolna wysłuchała montażu słowno-muzycznego pt. „Pamięci Ojców naszych”, który pod kierunkiem p. Renaty Wysockiej, nauczycielki bibliotekarki, przygotowali uczniowie klas siódmej i ósmej.
"Ogniem i krzemieniem"
- 34
W czwartek, 20 kwietnia gościliśmy w naszej szkole Duet artystyczno-edukacyjny "ARCHEO", który zaprezentował spektakl "Ogniem i krzemieniem" mówiący o prapoczątkach ludzkości na naszych ziemiach. Mogliśmy poznać między innymi życie codzienne w epoce kamienia, zobaczyć i dotknąć pradawną broń myśliwską, poznać techniki rozniecania ognia.
Informacja dla rodziców
Dnia 25 kwietnia odbędą się spotkania rodziców z wychowawcami w następującym porządku:
godz. 15.30 - oddział przedszkolny
godz.15.45 - klasa czwarta
godz. 16.00 - klasa pierwsza, druga, trzecia szósta, siódma, ósma
godz. 16.30 - klasa piąta
ZAPRASZAMY
Spektakle profilaktyczne
- 9
Dnia 24 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zostały zrealizowane programy profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom, które wpisują się w realizację przez szkołę programu wychowawczo - profilaktycznego. Spektakle przeprowadzone zostały przez Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa.
Uczestnikami spektakli byli uczniowie klas I-VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach. W spektaklach uczestniczyło 106 uczniów oraz Oddział przedszkolny.
Profilaktyka używania substancji psychoaktywnych to zmniejszanie ryzyka ich używania poprzez opóźnienie lub przeciwdziałanie inicjacji. Dzieci i młodzież w różnym stopniu narażone są na ryzyko użycia legalnych lub nielegalnych środków uzależniających i wynikające z tego szkody.
Odpowiednio do stopnia ryzyka szkoła stara się zapewnić działania zmierzające ku wykluczeniu zainicjowania przez uczniów próbowania środków psychoaktywnych. Szkolenia przeprowadzone przez profesjonalistów zajmujących się taką problematyką na co dzień w znacznym stopniu wspierają działania podejmowane przez szkołę.
W czasie warsztatów udało się zrealizować następujące cele:
- zwiększenie poziomu wiedzy w zakresie problematyki uzależnień,
- dostarczenie adekwatnych informacji na temat skutków zażywania substancji
psychoaktywnych,- promowanie zdrowego trybu życia,
- promocja zdrowia psychicznego,
- zapobieganie lub zmniejszenie wśród dzieci i młodzieży zachowań ryzykownych.
Kwiecień miesiącem wiedzy o autyźmie
- 12
Corocznie, kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyźmie. Organizowane są wtedy różne kampanie społeczne, których przesłaniem ma być podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z autyzmem.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, ból i dotyk. Tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych.
Osoby ze spectrum autyzmu mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi z najbliższymi. Ich problemy z komunikacją prowadzą często do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego.
Dlatego My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż spojrzenie na świat osób ze spectrum autyzmu nie jest ani lepsze, ani gorsze. Jest po prostu inne. Powinniśmy nauczyć się akceptować takie osoby oraz w miarę możliwości im pomagać.
W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, nasza szkoła wyraziła swoją solidarność z osobami autystycznymi oraz ich rodzinami.
W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele w miarę możliwości ubrani byli w niebieskie stroje lub posiadali w swoich strojach niebieskie akcenty. To wszystko na znak symbolicznego koloru autyzmu, którym stał się niebieski.
Przez cały miesiąc kwiecień, wszyscy uczniowie z naszej szkoły mogą zapoznać się z gazetką informacyjną wywieszoną na korytarzu szkolnym, dotyczącą autyzmu.
Uczniowie klas starszych podczas lekcji wychowawczych oglądali prezentację na temat autyzmu, filmy informacyjne oraz rozmawiali z wychowawcami o autyzmie.
Dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach, przeprowadzonych przez pedagoga specjalnego p. Katarzynę Stańczyk. Podczas zajęć dowiedziały się, jak wygląda codzienne życie osoby z autyzmem. Wykonały doświadczenia, które pozwoliły im zrozumieć niektóre zachowania osób z autyzmem oraz ich odczucia. Na koniec każde dziecko wykonało „niebieską pracę plastyczną” – na znak solidarności z osobami autystycznymi.
Puchar Tymbarku eliminacje gminne.
W dniu 14 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy III i II z naszej szkoły udali się na Eliminacje Gminne Turnieju Piłkarskiego Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Skład drużyny: Wojciech Szymanek, Bartosz Kozdrój, Marcel Bernat, Hubert Henrykowski, Jakub Szczotka, Mikołaj Kowalczyk, Szymon Kowalczyk, Kuba Kapusta, Nikola Gulewska, Paweł Joński, Krzysztof Grobel opiekun druzyny Paweł Zając. W eliminacjach stoczyli zacięty bój z drużyną szkoły podstawowej w Żyrzynie. Wynik był korzystny dla druzyny z Żyrzyna i to ona w Puławach wystapi na turnieju powiatowym.
2
Życzenia Wielkanocne.
Olbrzymi Sukces Wojtka Szymanka w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Górze Puławskiej.
- 12
31 marca, w Szkole Podstawowej w Górze Puławskiej odbył się XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Poezja ks. Jana Twardowskiego". Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowało 9 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III Kacper Szlendak, Lena Gałgan, Wojciech Szymanek; klasy IV-VI Agata Rybak, Emilia Czerska, Izabela Pawlik; klasy VII-VIII Paulina Drózd, Natalia Szkoda i Julia Hadam. Z radością informujemy, iż uczeń klasy trzeciej Wojciech Szymanek zajął w konkursie I miejsce, natomiast Izabela Pawlik z klasy szóstej zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy recytatorom, ich rodzicom i nauczycielom.
Wspaniały występ uczniów klasy I i oddziału przedszkolnego.
- 58
W piątek, 31 marca uczniowie klasy pierwszej i dzieci z oddziału przedszkolnego w obecności zaproszonych gości - rodziców, dziadków, rodzeństwa, zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. "Sentymentalny wilk". Uroczystość, którą przygotowały p. Renata Wysocka, p. Anna Wójcik i p.Joanna Pękala była podsumowaniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na pamiątkę uczestnictwa w programie Dyrektor Szkoły Paweł Zając wręczył przedszkolakom książeczki i drobne upominki.
PROGRAMY PROFILAKTYCZNE ,,CUKIERKI” I ,,BYĆ WOLNYM…”
PROGRAMY PROFILAKTYCZNE ,,CUKIERKI” I ,,BYĆ WOLNYM…”
Dnia 29 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach został zrealizowany program profilaktyczny „Cukierki” oraz ,,Być wolnym - problematyka uzależnień”, który odnosił się do profilaktyki uniwersalnej w zakresie uzależnień.
Warsztaty poprowadzone zostały przez Centrum Profilaktyki i Reedukacji ,,Atelier”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I-V.
W ramach tych szkoleń/warsztatów uczniowie (zdobyli wiedzę) zdefiniowali, czym jest uzależnienie, jakie są jego rodzaje i konsekwencje. Warsztaty nawiązywały w szczególności do uzależnienia od alkoholu oraz narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Prowadzący warsztaty podejmował różnorodne działania, tj. prezentacja, praca w grupach, burza mózgów czy myślenie krytyczne, co pozwoliło na budzenie się w uczniach dużej samoświadomości na temat negatywnych konsekwencji uzależnień.
Z rozmów z uczniami (uczestnikami warsztatów) można było wywnioskować, że zorganizowane warsztaty były ciekawe, atrakcyjne i spełniły zakładane cele wychowawczo - dydaktyczne.
W czasie warsztatów udało się zrealizować następujące cele:
- propagowanie zdrowego stylu życia;
- przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i
zagrożeń z nimi związanych;- umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;
- rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;
- wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;
- nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;
- kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
- nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;
- rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego,
technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się
na terenie szkoły;- trening w zakresie asertywnej odmowy;
- podkreślenie wagi podejmowania życiowych decyzji.
21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa
- 3
W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa lub Dzień Kolorowych Skarpetek. Świętujemy to, zakładając kolorowe „niedopasowane” skarpetki jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Kolorowe niedopasowane skarpetki są oznaką niedopasowania genotypów, a niestety osoby z zespołem Downa często spotykają się z niedopasowaniem społecznym.
Zespół Downa to biologiczna różnica u ludzi, którą natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. Zmienia rozwój i kształtuje cechy, które odróżniają niektórych ludzi od innych. W efekcie zmienia się tempo rozwoju danej osoby. Najbardziej dotkliwe upośledzenia, jakich doświadczają osoby z zespołem Downa, to osłabienie procesów pamięciowych i zaburzenia mowy.
Marcowe obchody mają na celu podniesienie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa oraz podkreślenie roli tych osób i ich prawa do szczęśliwego życia. Przypominają o akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa, ale także z innymi niepełnosprawnościami. Promują ideę włączania społecznego oraz integracji.
Fonoholizm
Fonoholizm to nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego
Dziś niewiele osób wyobraża sobie codzienne życie bez telefonów komórkowych. Jest wszechobecny, niezbędny i niewątpliwie bardzo przydatny. Trzeba jednak wiedzieć, jak go używać, ponieważ nadużywanie może prowadzić do fonoholizmu. Człowiek nie może prawidłowo funkcjonować, nie może obejść się bez urządzenia.
Fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu może doprowadzić do:
- Osłabnięcia więzi rodzinnych
- Utraty zainteresowania, pasji
- Bariery w budowaniu bezpośrednich relacji
- Zaniedbywania obowiązków, zapominania o odrabianiu zadań domowych, co bezpośrednio wpływa na oceny
- Zmęczenia, braku snu z powodu niekontrolowanego czasu spędzonego w wirtualnych światach
Jak postępować z dzieckiem, by uchronić je przed fonoholizmem? Rodzicu:
- Monitoruj, jak długo Twoje dzieci korzystają z telefonu.
- Ustal granice – kiedy telefon jest dozwolony, a kiedy nie (np. nie siedzimy przy biurku z telefonem, nie odpisujemy na wiadomości podczas odrabiania lekcji itp.).
- Nie ucz dziecka bycia „zawsze dostępnym” (tj. nie złość się na dziecko, że nie odpowiada na SMS-y, np. gdy gra w piłkę nożną z kolegami). Częstym problemem jest to, że rodzice chcą, aby ich dziecko natychmiast odebrało telefon lub przeczytało wiadomość, ale jednocześnie nie podoba im się natychmiastowa odpowiedź dziecka na wiadomość od przyjaciela (na przykład podczas kolacji). Dzieci nie rozumieją podwójnych standardów. Nie wie, dlaczego telefon rodzica jest ważniejszy niż przyjaciel.
- Dawaj dobry przykład, ponieważ dzieci uczą się przez naśladowanie.
- Zorganizuj zajęcia swojego dziecka
- Demonstruje „dobre aplikacje”, urządzenia mobilne nie muszą być złe. Może rozwijać kreatywność dzieci. Warto więc pokazywać im takie aplikacje, które bawią i uczą.
- Nie pozwól dziecku spać z telefonem
Ważnym elementem jest też edukacja dziecka, czyli zwykła rozmowa na temat zasad kulturalnego zachowania oraz wpływu nadmiernego używania telefonu na jego życie. Pamiętaj, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu.
Jeśli podejrzewasz, że dziecko nadużywa mediów elektronicznych:
- Nazwij problem. Porozmawiaj z dzieckiem, powiedz mu, że niepokoi Cię duża ilość czasu spędzonego przez niego na korzystaniu z telefonu.
- Przyjrzyj się sytuacjom, w których dziecko ucieka w wirtualny świat. Wspólnie z dzieckiem poszukaj alternatyw, np. działań, które sprawiają mu równie dużo przyjemności lub w podobny sposób pomagają odreagować nieprzyjemne emocje.
- Ustalcie wspólnie harmonogram dnia, by zrównoważyć czas spędzany przez dziecko w sieci i poza nią.
- Ustalcie zasady i etapy ograniczania korzystania z telefonu.
- Nagradzaj sukcesy dziecka w ograniczaniu czasu spędzanego przez nie z telefonem.
- Jeśli dziecko korzysta z telefonu w sposób, który zagraża jego zdrowiu (np. zaniedbuje podstawowe potrzeby fizjologiczne), zabierz telefon, ale wyjaśnij dziecku przyczyny tych ograniczeń. Dziecko poczuje się bezpieczniej, gdy będzie znało Twoje intencje.
W skrajnych przypadkach nadużywanie mediów elektronicznych może się okazać poważnym problemem, wymagającym profesjonalnej pomocy.
Ciekawe filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=UKftOH54iNU
https://www.youtube.com/watch?v=aqwljSIImHU
https://www.youtube.com/watch?v=7ae0tzVo8Fw&ab_channel=NyteMarE757