Zagrożenia w Internecie – jakich niebezpieczeństw unikać?
Dlaczego należy zwracać uwagę na niebezpieczeństwa w Internecie?
Internet to bez wątpienia jeden z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia natychmiastowy i praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, pozwala kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz dostarcza wielu możliwości rozrywki. Niestety, wraz z jego rozwojem pojawiły się różnego typu zagrożenia. W sieci są obecni liczni cyberprzestępcy, którzy działają na szkodę użytkowników, np. wyłudzają dane osobowe i pieniądze z kont bankowych, wykradają prywatne pliki, blokują dostęp do komputera oraz przejmują nad nim kontrolę. Na spore niebezpieczeństwo są narażone zwłaszcza dzieci, które mogą mieć kontakt z nieodpowiednimi dla nich treściami.
Jakie są zagrożenia w Internecie?
1. Złośliwe oprogramowanie
Hakerzy są w stanie wyrządzić sporo szkód, jeżeli posłużą się malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Należą do niego różnego rodzaju wirusy, m.in. robaki komputerowe, złośliwe wirusy, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie niechciane komunikaty reklamowe, oprogramowania szpiegujące, które monitoruje aktywność.
2. SPAM
Kolejny rodzaj zagrożenia w sieci to niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi. Do rozsyłania SPAM-u najczęściej służy poczta elektroniczna oraz komunikatory internetowe.
3. Phishing
Poważnym typem zagrożenia w Internecie jest phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych.
4. Łamanie zbyt prostych haseł
Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.
5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich
Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.
6. Przyjmowanie fałszywej tożsamości
W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści matrymonialni. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.
7. Internetowy hejt i fake newsy
Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w Internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. Hejt może mieć związek z dyskryminacją, np. ze względu na płeć, rasę, religię czy światopogląd.
W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.
8. Siecioholizm
Spore zagrożenie wiąże się również z ryzykiem popadnięcia w siecioholizm. Zjawisko to polega na korzystaniu z Internetu w dysfunkcyjny sposób. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus bycia online i nie kontroluje czasu spędzanego w sieci. Często zaniedbuje inne aspekty życia, np. obowiązki zawodowe, szkolne czy domowe, a także znacząco ogranicza kontakty z innymi ludźmi w realnym świecie.
9. Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości
Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.
10. Fałszywe sklepy internetowe
Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.
Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie?
Przede wszystkim należy zachować czujność – podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników z przesyłanych przez nich wiadomości, chronić komputer za pomocą programu antywirusowego – koniecznie z funkcją ochrony sieciowej w czasie rzeczywistym, tworzyć trudne do rozszyfrowania hasła – składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych, pobierać pliki z wiarygodnych źródeł – legalnie działających serwisów i cieszących się dobrą opinią wielu użytkowników.