• Szkolny Konkurs Mitologiczny

        • We wtorek, 29 marca br. odbył się finał Szkolnego Konkursu Mitologicznego.

          W pierwszym - pisemnym- etapie tego konkursu wzięli udział chętni uczniowie z klas: piątej i ósmej. Do finału przeszło czterech z nich: Kacper Noworolnik i Adam Wawer (z klasy piątej) oraz Jakub Olszak i Rafał Rybicki (z klasy ósmej). Zadania, z którymi musieli się zmierzyć sprawdzały wiedzę na temat bogów olimpijskich i bohaterów greckich, ich wzajemnych relacji, przygód, związków z ludźmi oraz przypisanych im atrybutów. Na koniec każdy z uczestników mógł zadać po jednym pytaniu swoim przeciwnikom.

          Zmaganiom finalistów przysłuchiwali się koledzy i koleżanki z klas IV – VI oraz eksperci – jurorzy, którymi były nauczycielki języka polskiego: pani Lidia Aftyka i pani Justyna Mazur - Szlendak oraz nauczycielka – bibliotekarka, pani Renata Wysocka.

          Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce w Szkolnym Konkursie Mitologicznym, zdobył Kacper Noworolnik. Drugie miejsce, ze stratą jednego punktu do zwycięzcy, zajął Jakub Olszak. Trzecie miejsce przypadło Rafałowi Rybickiemu, a czwarte Adamowi Wawrowi.

          Wszyscy finaliści otrzymali z rąk Pana Dyrektora, Pawła Zająca, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, zakupione ze środków przekazanych Szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          Serdecznie gratulujemy!

        • "Nasz ogródek"

        • Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Grażyną Karczmarz założyli zielony ogródek na klasowym parapecie. Do doniczek zasiane zostały nasionka: rzeżuchy, pomidorów, rzodkiewki, sałaty i papryki. Dzieci zasadziły również cebulę, z której wyrośnie szczypiorek. Na parapecie nie zabraknie również kwiatów - uczniowie zasadzili cebulki irysów. Wszyscy z ogromną niecierpliwością czekają na pierwsze efekty  wspólnej pracy.

        • Projekt edukacyjny "Drzewo życzeń"

        • PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWO ŻYCZEŃ”

          W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa III omawiała książkę amerykańskiej pisarki Katherine Applegate pt. „Drzewo życzeń”.

          To piękna opowieść o tym, jak niewiele trzeba by zranić człowieka oraz o tym, jak niewiele trzeba by go uszczęśliwić. Podejmuje temat czasu, przyjaźni, tolerancji oraz poczucia przynależności. Po jej przeczytaniu uczniowie zrozumieli, że każdy człowiek zasługuje na szczęście i akceptację, bez względu na to skąd pochodzi, jaką religię wyznaje.  Uświadomili sobie, że trzeba umieć kochać siebie, pracować nad sobą, dążyć do bycia lepszym i realizowania swoich marzeń. Docenili również ważną rolę przyjaciół, którzy są dla nas wsparciem i dzięki którym odzyskujemy zapał i nadzieję w trudnych chwilach.

          W ramach projektu uczniowie klasy III pod opieką wychowawcy Anny Wójcik zrealizowali dwa działania:

          1. Wykonali prace plastyczne pt.„Moje drzewo życzeń” i zorganizowali wystawę prac na korytarzu szkolnym.

          2. Redagowali wypowiedzi tekstowe na temat życzeń lub marzeń dla siebie, swoich bliskich lub ludzi na świecie. Zaprezentowali powstałe teksty na „Naszym Drzewie Życzeń”.

        • XI Konkurs Recytatorski Poezji Ekologicznej

        • Dnia 21 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się kolejny,  XI Konkurs Recytatorski Poezji Ekologicznej pod Honorowym Patronatem Starosty Puławskiego. Do konkursu przystąpiło 46 uczestników.  Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I – III oraz uczniowie klas IV – VIII. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał dyrektor szkoły pan Paweł Zając.Najpierw występowały dzieci z oddziału przedszkolnego.

          Komisja konkursowa w składzie: p. Joanna Pękala, p. Anna Wójcik, p. Maria Grobel - Wojda , wyłoniła zwycięzców. Wyniki przedstawiają się następująco:

          I miejsce- Nikola Potyra

          II miejsce- Hanna Leszko

          III miejsce- Kacper Szlendak

          Spośród 20 uczestników z klas I – III wyłoniono troje zwycięzców oraz przyznano trzy wyróżnienia:

          I miejsce- Natalia Noworolnik kl. III

          II miejsce- Bartosz Kozdrój kl. II

          III miejsce- Szymon Kowalczyk kl. I

          Wyróżnienia:

          1. Jakub Szczotka kl. II
          2. Wojciech Szymanek kl. II
          3. Lena Gałgan kl. I

          W kolejnej kategorii wiekowej, a mianowicie w klasach IV – VIII, do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco. Przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca:

          1. Izabela Pawlik kl. V i Paulina Drózd kl. VI
          2. Natalia Szkoda kl. VII
          3. Julia Strumnik kl. VI

          Nagrodzonym przedszkolakom oraz uczniom, nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Puławach, wręczył dyrektor szkoły pan Paweł Zając. Pan dyrektor pogratulował zwycięzcom, podziękował obecnym rodzicom za kibicowanie i wsparcie dla swoich dzieci biorących udział w konkursie. Na koniec dyrektor szkoły podziękował za pracę komisji konkursowej oraz pani Grażynie Karczmarz, która zorganizowała i prowadziła konkurs.

        • Zajecia kulinarne w klasie III

        • W piątek, 18 marca w klasie 3 odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których uczniowie wraz z wychowawczynią p. Anną Wójcik przygotowali kanapki z wędliną, serem i warzywami oraz nutellą. Przy tej okazji utrwalali zasady zdrowego odżywiania z włączeniem do codziennej diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Samodzielne przygotowanie posiłku zakończone wspólną degustacją wzbogaciły uczniów o nowe doświadczenia oraz dostarczyły wiele radości i satysfakcji.
          Wykonane przez uczniów kanapki zostały przekazane dla uchodźców z Ukrainy na MOP Markuszów.

          Bardzo dziękujemy rodzicom za zakupienie produktów na kanapki oraz przekazanie soków w kartonikach, wafelków i batoników.

        • "Kraj w pudełku" - geograficzny projekt edukacyjny

        • Uczniowie klasy VI i VIII oraz jedna uczennica z klasy V wraz z nauczycielem geografii p. Marzeną Fraczek brali udział w projekcje edukacyjnym ,,Kraj w pudełku”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z wybranymi krajami w innowacyjny sposób. Trzeba było zebrać 10 przedmiotów, które kojarzyły się uczniowi z wybranym przez niego państwem (zabytki, stroje, sławne postacie, kuchnia, wynalazki), następnie ozdobić tak pudełko, aby również kojarzyło się z danym państwem. Efekty swojej pracy uczniowie musieli  przekazać na forum klasy.

           

        • "Wiosna na parapecie"

        • Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. Marzeną Frączek w ramach udziału w ,,Programach dla szkół" założyli klasowy, wiosenny ogródek. Sadziliśmy szczypiorek, paprykę, czosnek, rzeżuchę, rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę. Ogródek został także wzbogacony o wiosenne kwiatki: hiacynty, stokrotki i bratki. Z niecierpliwością będziemy czekać na efekty naszej pracy.  

        • Uwaga konkurs czytelniczy!

        • Drodzy Czytelnicy!

          Serdecznie zapraszam Was do udziału w jednym z dwóch konkursów czytelniczych, w których będziecie mogli prezentując przeczytane przez Was książki dać upust Waszej kreatywności i zdolnościom plastycznym.

          Pierwszy konkurs skierowany jest do uczniów klas I – II i nosi tytuł: ”Mój Zeszyt Lektur”.

          Drugi jest przeznaczony dla kolegów i koleżanek z klas: III – VIII, a zatytułowany jest: „Mój lapbook – o mojej ulubionej książce”.

          Szczegóły obu konkursów zamieszczone są w zakładce „Biblioteka szkolna” oraz na tablicy biblioteki szkolnej (dolny korytarz).

          Z niecierpliwością czekać będę na Wasze prace.

          Wasza Nauczycielka Bibliotekarka

           

        • Samorząd Uczniowski ogłasza

        • Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski ogłasza akcję Wiosenny Zawrót Głowy. 

          Zachęcamy, by 21 marca przyjść do szkoły z szaloną, wiosenną fryzurą. 

          Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone przez Samorząd drobnymi upominkami. 

        • XXII Turniej o Puchar Tymbarku eliminacje gminne.

        • W poniedziałkowy ranek 14.03.2022r. reprezentacja naszej szkoły w kategorii U 10 stawiła się na boisku orlik w Żyrzynie na eliminacjach gminnych ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU. W turnieju brały drużyny z SP Żyrzyn, SP Baranów i nasza z SP Skrudki. Skład drużyny: Wojciech Szymanek, Natan Kawka, Malwina Kowalczyk, Bartosz Kozdrój, Bartosz Goluch, Mikołaj Kowalczyk, Kuba Kapusta, Marcel Bernat, Tomasz Kozłowski i Dominik Woski. Eliminacje wygrała drużyna z SP Żyrzyn na drugim miejscu uplasowała się drużyna z SP Baranów a nasza drużyna z SP Skrudki zajęła trzecie miejsce. Brawo za udział w turnieju i godne reprezentaowanie naszej szkoły. 

        • "Poczuj chemię do fizyki"

        • 11 marca 2022 r. grupa naukowa ,,Zaelektryzowani” zaprosiła uczniów naszej szkoły, na wyjątkową lekcję pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Podczas pokazu nasza sala gimnastyczna zamieniła się w laboratorium chemiczno - fizyczne. W programie znalazły się efektowne eksperymenty i doświadczenia z przyrody, chemii i fizyki. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega napięcie powierzchniowe, jak działa rower przeciwbieżny, na czym polegają zabawy z helem i ciekłym azotem. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczenia i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W ten niecodzienny sposób wszyscy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki.

        • Pomagamy i dziękujemy

        • Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy wsparli dotychczasową akcję pomocy walczącej Ukrainie. Produkty ze zbiórki prowadzonej w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zostały przekazane bezpośrednio do potrzebujących. I tak Państwa pomoc trafiła do rodzin uchodźców przebywających na naszym terenie, na MOP w Markuszowie oraz do Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

          Uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w akcję pomocy dla Ukrainy poprzez zbiórkę darów, przygotowanie kanapek oraz wsparcie duchowe.

        • "Mikołajek i Lukrecja"

        •  

          W środę, 8 lutego 2022 roku, uczniowie klasy czwartej oraz przebywający w świetlicy szkolnej uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w dwugodzinnym wydarzeniu promującym czytelnictwo pod nazwą „Mikołajek i Lukrecja”.

          Pierwszą jego część stanowił konkurs, sprawdzający znajomość przygód Mikołajka. Wśród dziesięciorga uczestników czytelniczych zmagań największą wiedzą wykazali się: Zuzanna Ciuba (I miejsce), Miłosz Cybula (II miejsce), Julia Cholewa (III miejsce) oraz Emilia Czerska (IV miejsce).

          W drugiej części spotkania podczas wspólnego czytania fragmentów książki pt. „Lukrecja”, dzieci poznawały tytułową bohaterkę cyklu powieści Anne Goscinny.

        • Kobiety w literaturze

        •  

          Z okazji Dnia Kobiet odbył się w naszej szkole konkurs pt.”Kobiety w literaturze” polegający na zaprezentowaniu wybranej, kobiecej postaci literackiej, przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego p. Justynę Mazur - Szlendak. Tego dnia mogliśmy w szkole spotkać między innymi: Anię z Zielonego Wzgórza, Roszpunkę, Kleopatrę, Kopciuszka, Dziewczynkę z zapałkami,, Czerwonego Kapturka, Malutką Czarownicę i wiele innych bohaterek książek dla dzieci. Warto zaznaczyć, iż w kobiece postacie literackie wcielały się nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy, i to oni otrzymali od publiczności największe brawa. Występom poszczególnych uczniów przyglądało się jury konkursowe w składzie: pan dyrektor Paweł Zając, ks. Paweł Janczak, pani Renata Wysocka oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Julita Łuka wraz ze swoją zastępczynią Nikolą Kawką. Po długiej naradzie jury wyłoniło zwyciężców w dwóch kategoriach.

          Wśród dzieci z oddziału przedszkolnego:

          I miejsce zajęła Julia Szlendak,

          II miejsce- Sandra Rułka,

          III miejsce - Nikola Potyra.

          Wśród uczniów klas I-IV:

          I miejsce zajął Antoni Szlendak

          II miejsce - Marcel Bernat,

          III miejsce - Natalia Noworolnik.

          Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w konkursie a rodzicom za przygotowanie wspaniałych strojów. 

           

           

        • Słuchamy i rysujemy

        • W ramach promowania czytelnictwa uczniowie klas I-III podczas zajęć świetlicowych poznawali fragmenty książek nowozakupionych do biblioteki szkolnej. Były to między innymi: „Niezwykłe przygody dziesięciu skarpetek” oraz „Nowe przygody skarpetek” - Justyny Bednarek, „Magiczne święta Małgosi” - Magdy Maciak i Artura Maciak,  „Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata” - Zofii Kossak. Treść wybranych pozycji uczniowie prezentowali w formie prac plastycznych.

        • Pomagamy

        • Dnia 8 marca uczniowie klasy czwartej i szóstej przygotowywali kanapki dla uchodźców, które następnie zostały przewiezione na MOP w Markuszowie przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego panią Justynę Młynarczyk oraz panią Justynę Mazur-Szlendak. Serdecznie dziękujemy uczniom za wkład pracy, a rodzicom za przygotowanie produktów do wykonania kanapek.