W środę 13 kwietnia odbyła się w szkole patriotyczna uroczystość nawiązująca do dwóch ważnych wydarzeń z historii Polski. Pierwsze z nich to przypadający na 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz obchodzone 14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Punktualnie o godzinie 12.00 w obecności pocztu sztandarowego został odśpiewany hymn państwowy.
Jako pierwszy zabrał głos uczeń klasy ósmej, Jakub Olszak, który zapoznał kolegów i koleżanki z okolicznościami odkrycia przez Niemców w 1943 roku na okupowanych terenach ZSRR, w okolicach Katynia, masowych grobów oficerów polskich. Przedstawił rozmiar tej zbrodni, metody zacierania jej śladów oraz fakt ujawnienia dokumentów, potwierdzających odpowiedzialność władz Związku Radzieckiego za dokonaną w 1940 roku zbrodnię ludobójstwa. Przypomniał również, że w 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Nastepnie Pan Dyrektor, Paweł Zając w swoim wystąpieniu opowiedział uczniom o programie edukacyjnym „Katyń … ocalić od zapomnienia”, którego celem jest upamiętnienie każdego z 21857 obywateli polskich, skrytobójczo pomordowanych i pochowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Następnie poinformował zebranych, że dąb, który zostanie posadzony po zakończeniu uroczystego apelu na placu szkolnym, w obecności przedstawicieli wszystkich klas, będzie upamiętniał podporucznika Feliksa Kussyka. Urodził się on 18 maja 1012 roku w Lublinie. Z wykształcenia był nauczycielem. Pracował w szkole w Bercznem, w powiecie kostopolskim (dzisiejsza Ukraina). W 1935 roku ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy w 44 Pułku Piechoty w Równem. Od 1 I 1938 roku został przydzielony do 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, który w czasie wojny obronnej w 1939 roku walczył m.in. pod Piotrkowem i Tomaszowem Mazowieckim. Zginął w Katyniu w 1940 roku w wieku niespełna 28 lat.
Na wezwanie prowadzącej apel przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, uczennicy klasy siódmej, Julity Łuki, uczestnicy uroczystości powstali i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Natomiast 1056 rocznicę Chrztu Polski przybliżyli społeczności szkolnej uczniowie klasy trzeciej w krótkiej części artystycznej przypomnieli zebranym postać Mieszka I i okoliczności przyjęcia przez niego chrztu. To epokowe wydarzenie ciągle stanowi zagadkę dla historyków, a różne źródła historyczne niejasno opisują miejsce i przebieg ceremonii. Za jego symboliczną datę uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Chrzest Mieszka I, księcia z dynastii Piastów, władcy Polan, to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Uznaje się go za początek istnienia państwa polskiego. Staliśmy się krajem, który przyjmując zasady wiary chrześcijańskiej, zaczął budować nowe oblicze kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając podziękował uczniom i nauczycielom zaangażowanym w jej przygotowanie, nauczycielce historii p. Renacie Wysockiej i wychowawczyni klasy trzeciej p. Annie Wójcik.