W dniu 22 kwietnia 2022 r. piatek na boisku orlik w Żyrzynie odbyły się Mistrzostwa Gminy Żyrzyn Szkół Podstawowych w piłce nożnej chłopców w kategorii klas VII i VIII oraz klas VI i młodszych.
Mistrzostwa Gminy Żyrzyn w piłce nożnej chłopców.
- 7
Ocalić od zapomnienia
W środę 13 kwietnia odbyła się w szkole patriotyczna uroczystość nawiązująca do dwóch ważnych wydarzeń z historii Polski. Pierwsze z nich to przypadający na 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz obchodzone 14 kwietnia Święto Chrztu Polski. Punktualnie o godzinie 12.00 w obecności pocztu sztandarowego został odśpiewany hymn państwowy.
Jako pierwszy zabrał głos uczeń klasy ósmej, Jakub Olszak, który zapoznał kolegów i koleżanki z okolicznościami odkrycia przez Niemców w 1943 roku na okupowanych terenach ZSRR, w okolicach Katynia, masowych grobów oficerów polskich. Przedstawił rozmiar tej zbrodni, metody zacierania jej śladów oraz fakt ujawnienia dokumentów, potwierdzających odpowiedzialność władz Związku Radzieckiego za dokonaną w 1940 roku zbrodnię ludobójstwa. Przypomniał również, że w 2007 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Nastepnie Pan Dyrektor, Paweł Zając w swoim wystąpieniu opowiedział uczniom o programie edukacyjnym „Katyń … ocalić od zapomnienia”, którego celem jest upamiętnienie każdego z 21857 obywateli polskich, skrytobójczo pomordowanych i pochowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Następnie poinformował zebranych, że dąb, który zostanie posadzony po zakończeniu uroczystego apelu na placu szkolnym, w obecności przedstawicieli wszystkich klas, będzie upamiętniał podporucznika Feliksa Kussyka. Urodził się on 18 maja 1012 roku w Lublinie. Z wykształcenia był nauczycielem. Pracował w szkole w Bercznem, w powiecie kostopolskim (dzisiejsza Ukraina). W 1935 roku ukończył dywizyjny kurs podchorążych rezerwy w 44 Pułku Piechoty w Równem. Od 1 I 1938 roku został przydzielony do 45 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych, który w czasie wojny obronnej w 1939 roku walczył m.in. pod Piotrkowem i Tomaszowem Mazowieckim. Zginął w Katyniu w 1940 roku w wieku niespełna 28 lat.
Na wezwanie prowadzącej apel przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, uczennicy klasy siódmej, Julity Łuki, uczestnicy uroczystości powstali i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Natomiast 1056 rocznicę Chrztu Polski przybliżyli społeczności szkolnej uczniowie klasy trzeciej w krótkiej części artystycznej przypomnieli zebranym postać Mieszka I i okoliczności przyjęcia przez niego chrztu. To epokowe wydarzenie ciągle stanowi zagadkę dla historyków, a różne źródła historyczne niejasno opisują miejsce i przebieg ceremonii. Za jego symboliczną datę uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Chrzest Mieszka I, księcia z dynastii Piastów, władcy Polan, to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii. Uznaje się go za początek istnienia państwa polskiego. Staliśmy się krajem, który przyjmując zasady wiary chrześcijańskiej, zaczął budować nowe oblicze kultury, będącej integralną częścią kultury europejskiej i jej dziedzictwa.
Na zakończenie uroczystości Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając podziękował uczniom i nauczycielom zaangażowanym w jej przygotowanie, nauczycielce historii p. Renacie Wysockiej i wychowawczyni klasy trzeciej p. Annie Wójcik.
24
Życzenia Świąteczne.
Przerwa świąteczna w naszej szkole dla klas I-VIII będzie trwała od dnia 14.04.2022r czwartek do wtorku 19.04.2022r. uczniowie wyżej wymienionych klas wracają do szkoły w środę 20 kwietnia. Oddział przedszkolny naszej szkoły ma wolne w poniedziałek wielkanocny 18 kwietnia a w pozostałych dniach zajęcia są organizowane dla wychowanków przedszkola przez nauczycieli oddziału przedszkolnego w czwartek 14.04.2022r., piatek 15.04.2022r. i wtorek 19.04.2022r. od godziny 8.00.
Konkurs na Palmę Wielkanocną
W Niedzieel Palmową w kościele w Parafiance został rozstrzygnięty Konkurs na Palmę Wielkanocną.
7W kategorii Palma Młodzieżowa:
I miejsce zajął Norbert Grzechnik kl. VIII
II miejsce - Oskar Szkoda kl. V
III miejsce - Amelia Bernat kl. V
Nagrodzone i wyróżnione osoby biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy i nagrody. Podczas oceny brano pod uwagę: walory artystyczne, rodzaj wykorzystanych materiałów i wkład pracy.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom.
Dzień bez plecaka
- 26
Mistrzostwa Rejonu Lubartów w Drużynowych Biegach Przełajowych. Leszkowice 08.04.2022r.
- 11
Szkolny Konkurs Mitologiczny
We wtorek, 29 marca br. odbył się finał Szkolnego Konkursu Mitologicznego.
W pierwszym - pisemnym- etapie tego konkursu wzięli udział chętni uczniowie z klas: piątej i ósmej. Do finału przeszło czterech z nich: Kacper Noworolnik i Adam Wawer (z klasy piątej) oraz Jakub Olszak i Rafał Rybicki (z klasy ósmej). Zadania, z którymi musieli się zmierzyć sprawdzały wiedzę na temat bogów olimpijskich i bohaterów greckich, ich wzajemnych relacji, przygód, związków z ludźmi oraz przypisanych im atrybutów. Na koniec każdy z uczestników mógł zadać po jednym pytaniu swoim przeciwnikom.
13Zmaganiom finalistów przysłuchiwali się koledzy i koleżanki z klas IV – VI oraz eksperci – jurorzy, którymi były nauczycielki języka polskiego: pani Lidia Aftyka i pani Justyna Mazur - Szlendak oraz nauczycielka – bibliotekarka, pani Renata Wysocka.
Najwięcej punktów, a tym samym pierwsze miejsce w Szkolnym Konkursie Mitologicznym, zdobył Kacper Noworolnik. Drugie miejsce, ze stratą jednego punktu do zwycięzcy, zajął Jakub Olszak. Trzecie miejsce przypadło Rafałowi Rybickiemu, a czwarte Adamowi Wawrowi.
Wszyscy finaliści otrzymali z rąk Pana Dyrektora, Pawła Zająca, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe, zakupione ze środków przekazanych Szkole w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Serdecznie gratulujemy!
"Nasz ogródek"
- 17
Uczniowie klasy II wraz z wychowawczynią p. Grażyną Karczmarz założyli zielony ogródek na klasowym parapecie. Do doniczek zasiane zostały nasionka: rzeżuchy, pomidorów, rzodkiewki, sałaty i papryki. Dzieci zasadziły również cebulę, z której wyrośnie szczypiorek. Na parapecie nie zabraknie również kwiatów - uczniowie zasadzili cebulki irysów. Wszyscy z ogromną niecierpliwością czekają na pierwsze efekty wspólnej pracy.
Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w biegach przełajowych.
- 3
Projekt edukacyjny "Drzewo życzeń"
PROJEKT EDUKACYJNY „DRZEWO ŻYCZEŃ”
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa III omawiała książkę amerykańskiej pisarki Katherine Applegate pt. „Drzewo życzeń”.
8To piękna opowieść o tym, jak niewiele trzeba by zranić człowieka oraz o tym, jak niewiele trzeba by go uszczęśliwić. Podejmuje temat czasu, przyjaźni, tolerancji oraz poczucia przynależności. Po jej przeczytaniu uczniowie zrozumieli, że każdy człowiek zasługuje na szczęście i akceptację, bez względu na to skąd pochodzi, jaką religię wyznaje. Uświadomili sobie, że trzeba umieć kochać siebie, pracować nad sobą, dążyć do bycia lepszym i realizowania swoich marzeń. Docenili również ważną rolę przyjaciół, którzy są dla nas wsparciem i dzięki którym odzyskujemy zapał i nadzieję w trudnych chwilach.
W ramach projektu uczniowie klasy III pod opieką wychowawcy Anny Wójcik zrealizowali dwa działania:
1. Wykonali prace plastyczne pt.„Moje drzewo życzeń” i zorganizowali wystawę prac na korytarzu szkolnym.
2. Redagowali wypowiedzi tekstowe na temat życzeń lub marzeń dla siebie, swoich bliskich lub ludzi na świecie. Zaprezentowali powstałe teksty na „Naszym Drzewie Życzeń”.
21 marca Pierwszy Dzień Wiosny
- 221
XI Konkurs Recytatorski Poezji Ekologicznej
Dnia 21 marca 2022 r. w naszej szkole odbył się kolejny, XI Konkurs Recytatorski Poezji Ekologicznej pod Honorowym Patronatem Starosty Puławskiego. Do konkursu przystąpiło 46 uczestników. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie klas I – III oraz uczniowie klas IV – VIII. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał dyrektor szkoły pan Paweł Zając.Najpierw występowały dzieci z oddziału przedszkolnego.
56Komisja konkursowa w składzie: p. Joanna Pękala, p. Anna Wójcik, p. Maria Grobel - Wojda , wyłoniła zwycięzców. Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce- Nikola Potyra
II miejsce- Hanna Leszko
III miejsce- Kacper Szlendak
Spośród 20 uczestników z klas I – III wyłoniono troje zwycięzców oraz przyznano trzy wyróżnienia:
I miejsce- Natalia Noworolnik kl. III
II miejsce- Bartosz Kozdrój kl. II
III miejsce- Szymon Kowalczyk kl. I
Wyróżnienia:
- Jakub Szczotka kl. II
- Wojciech Szymanek kl. II
- Lena Gałgan kl. I
W kolejnej kategorii wiekowej, a mianowicie w klasach IV – VIII, do konkursu przystąpiło 17 uczniów. Wyniki przedstawiają się następująco. Przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca:
- Izabela Pawlik kl. V i Paulina Drózd kl. VI
- Natalia Szkoda kl. VII
- Julia Strumnik kl. VI
Nagrodzonym przedszkolakom oraz uczniom, nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Puławach, wręczył dyrektor szkoły pan Paweł Zając. Pan dyrektor pogratulował zwycięzcom, podziękował obecnym rodzicom za kibicowanie i wsparcie dla swoich dzieci biorących udział w konkursie. Na koniec dyrektor szkoły podziękował za pracę komisji konkursowej oraz pani Grażynie Karczmarz, która zorganizowała i prowadziła konkurs.
18
Zajecia kulinarne w klasie III
W piątek, 18 marca w klasie 3 odbyły się zajęcia kulinarne, podczas których uczniowie wraz z wychowawczynią p. Anną Wójcik przygotowali kanapki z wędliną, serem i warzywami oraz nutellą. Przy tej okazji utrwalali zasady zdrowego odżywiania z włączeniem do codziennej diety odpowiedniej ilości warzyw i owoców. Samodzielne przygotowanie posiłku zakończone wspólną degustacją wzbogaciły uczniów o nowe doświadczenia oraz dostarczyły wiele radości i satysfakcji.
Wykonane przez uczniów kanapki zostały przekazane dla uchodźców z Ukrainy na MOP Markuszów.Bardzo dziękujemy rodzicom za zakupienie produktów na kanapki oraz przekazanie soków w kartonikach, wafelków i batoników.
"Kraj w pudełku" - geograficzny projekt edukacyjny
Uczniowie klasy VI i VIII oraz jedna uczennica z klasy V wraz z nauczycielem geografii p. Marzeną Fraczek brali udział w projekcje edukacyjnym ,,Kraj w pudełku”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z wybranymi krajami w innowacyjny sposób. Trzeba było zebrać 10 przedmiotów, które kojarzyły się uczniowi z wybranym przez niego państwem (zabytki, stroje, sławne postacie, kuchnia, wynalazki), następnie ozdobić tak pudełko, aby również kojarzyło się z danym państwem. Efekty swojej pracy uczniowie musieli przekazać na forum klasy.
49
"Wiosna na parapecie"
Uczniowie klasy V wraz z wychowawcą p. Marzeną Frączek w ramach udziału w ,,Programach dla szkół" założyli klasowy, wiosenny ogródek. Sadziliśmy szczypiorek, paprykę, czosnek, rzeżuchę, rzodkiewkę, sałatę, pietruszkę. Ogródek został także wzbogacony o wiosenne kwiatki: hiacynty, stokrotki i bratki. Z niecierpliwością będziemy czekać na efekty naszej pracy.
12
Uwaga konkurs czytelniczy!
Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie zapraszam Was do udziału w jednym z dwóch konkursów czytelniczych, w których będziecie mogli prezentując przeczytane przez Was książki dać upust Waszej kreatywności i zdolnościom plastycznym.
Pierwszy konkurs skierowany jest do uczniów klas I – II i nosi tytuł: ”Mój Zeszyt Lektur”.
Drugi jest przeznaczony dla kolegów i koleżanek z klas: III – VIII, a zatytułowany jest: „Mój lapbook – o mojej ulubionej książce”.
Szczegóły obu konkursów zamieszczone są w zakładce „Biblioteka szkolna” oraz na tablicy biblioteki szkolnej (dolny korytarz).
Z niecierpliwością czekać będę na Wasze prace.
Wasza Nauczycielka Bibliotekarka
Samorząd Uczniowski ogłasza
Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny Samorząd Uczniowski ogłasza akcję Wiosenny Zawrót Głowy.
Zachęcamy, by 21 marca przyjść do szkoły z szaloną, wiosenną fryzurą.
Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone przez Samorząd drobnymi upominkami.
XXII Turniej o Puchar Tymbarku eliminacje gminne.
W poniedziałkowy ranek 14.03.2022r. reprezentacja naszej szkoły w kategorii U 10 stawiła się na boisku orlik w Żyrzynie na eliminacjach gminnych ogólnopolskiego turnieju piłkarskiego Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU. W turnieju brały drużyny z SP Żyrzyn, SP Baranów i nasza z SP Skrudki. Skład drużyny: Wojciech Szymanek, Natan Kawka, Malwina Kowalczyk, Bartosz Kozdrój, Bartosz Goluch, Mikołaj Kowalczyk, Kuba Kapusta, Marcel Bernat, Tomasz Kozłowski i Dominik Woski. Eliminacje wygrała drużyna z SP Żyrzyn na drugim miejscu uplasowała się drużyna z SP Baranów a nasza drużyna z SP Skrudki zajęła trzecie miejsce. Brawo za udział w turnieju i godne reprezentaowanie naszej szkoły.
"Poczuj chemię do fizyki"
11 marca 2022 r. grupa naukowa ,,Zaelektryzowani” zaprosiła uczniów naszej szkoły, na wyjątkową lekcję pt. „Poczuj chemię do fizyki”. Podczas pokazu nasza sala gimnastyczna zamieniła się w laboratorium chemiczno - fizyczne. W programie znalazły się efektowne eksperymenty i doświadczenia z przyrody, chemii i fizyki. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega napięcie powierzchniowe, jak działa rower przeciwbieżny, na czym polegają zabawy z helem i ciekłym azotem. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali prezentowane doświadczenia i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. W ten niecodzienny sposób wszyscy poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki.
39
Pomagamy i dziękujemy
Serdeczne dziękujemy wszystkim, którzy wsparli dotychczasową akcję pomocy walczącej Ukrainie. Produkty ze zbiórki prowadzonej w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zostały przekazane bezpośrednio do potrzebujących. I tak Państwa pomoc trafiła do rodzin uchodźców przebywających na naszym terenie, na MOP w Markuszowie oraz do Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Uczniowie naszej szkoły chętnie zaangażowali się w akcję pomocy dla Ukrainy poprzez zbiórkę darów, przygotowanie kanapek oraz wsparcie duchowe.
6