• Kwiecień miesiącem wiedzy o autyźmie

        • Corocznie, kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyźmie.  Organizowane są wtedy różne kampanie społeczne,  których przesłaniem ma być podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z autyzmem.

          Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego.  Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Osoby autystyczne w inny sposób odbierają dźwięk, światło, obrazy, ból i dotyk.  Tworzą swój wewnętrzny świat, często odmienny od ludzi zdrowych.

          Osoby ze spectrum autyzmu mają problemy z wyrażaniem emocji i budowaniem więzi z najbliższymi. Ich problemy z komunikacją prowadzą często do niezrozumienia i osamotnienia psychicznego.

          Dlatego My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, iż spojrzenie na świat  osób ze spectrum autyzmu nie jest ani lepsze, ani gorsze. Jest po prostu inne. Powinniśmy nauczyć się akceptować takie osoby oraz w miarę możliwości im pomagać.

          W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu,  nasza szkoła  wyraziła swoją solidarność z osobami autystycznymi oraz ich rodzinami.

          W tym dniu uczniowie oraz nauczyciele w miarę możliwości ubrani byli w niebieskie stroje lub posiadali w swoich strojach niebieskie akcenty. To wszystko na znak symbolicznego koloru autyzmu, którym stał się niebieski.

          Przez cały miesiąc kwiecień, wszyscy uczniowie z naszej szkoły mogą zapoznać się z gazetką informacyjną wywieszoną na korytarzu szkolnym, dotyczącą autyzmu.

          Uczniowie klas starszych podczas lekcji wychowawczych oglądali prezentację na temat autyzmu, filmy informacyjne oraz rozmawiali z wychowawcami o autyzmie.

          Dzieci z Oddziału Przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach, przeprowadzonych przez   pedagoga specjalnego p. Katarzynę Stańczyk. Podczas zajęć  dowiedziały się,  jak wygląda codzienne życie osoby z autyzmem. Wykonały doświadczenia, które pozwoliły im zrozumieć niektóre zachowania osób z autyzmem oraz ich odczucia. Na koniec każde dziecko wykonało „niebieską pracę plastyczną” – na znak solidarności z osobami autystycznymi.

           

           

           

           

           

           

           

           

        • Puchar Tymbarku eliminacje gminne.

        • W dniu 14 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy III i II z naszej szkoły udali się na Eliminacje Gminne Turnieju Piłkarskiego Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Skład drużyny: Wojciech Szymanek, Bartosz Kozdrój, Marcel Bernat, Hubert Henrykowski, Jakub Szczotka, Mikołaj Kowalczyk, Szymon Kowalczyk, Kuba Kapusta, Nikola Gulewska, Paweł Joński, Krzysztof Grobel opiekun druzyny Paweł Zając. W eliminacjach stoczyli zacięty bój z drużyną szkoły podstawowej w Żyrzynie. Wynik był korzystny dla druzyny z Żyrzyna i to ona w Puławach wystapi na turnieju powiatowym.

        • Olbrzymi Sukces Wojtka Szymanka w Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Górze Puławskiej.

        • 31 marca, w Szkole Podstawowej w Górze Puławskiej odbył się XX Powiatowy Konkurs Recytatorski "Poezja ks. Jana Twardowskiego". Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowało 9 recytatorów w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III  Kacper Szlendak, Lena Gałgan, Wojciech Szymanek; klasy IV-VI Agata Rybak, Emilia Czerska, Izabela Pawlik; klasy VII-VIII Paulina Drózd, Natalia Szkoda i Julia Hadam. Z radością informujemy, iż uczeń klasy trzeciej Wojciech Szymanek zajął w konkursie I miejsce, natomiast Izabela Pawlik z klasy szóstej zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy recytatorom, ich rodzicom i nauczycielom.

        • Wspaniały występ uczniów klasy I i oddziału przedszkolnego.

        • W piątek, 31 marca uczniowie klasy pierwszej i dzieci z oddziału przedszkolnego w obecności zaproszonych gości - rodziców, dziadków, rodzeństwa, zaprezentowali przedstawienie teatralne pt. "Sentymentalny wilk". Uroczystość, którą przygotowały p. Renata Wysocka, p. Anna Wójcik i p.Joanna Pękala była podsumowaniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na pamiątkę uczestnictwa w programie Dyrektor Szkoły Paweł Zając wręczył przedszkolakom książeczki i drobne upominki.

        • PROGRAMY PROFILAKTYCZNE ,,CUKIERKI” I ,,BYĆ WOLNYM…”

        • PROGRAMY PROFILAKTYCZNE ,,CUKIERKI” I ,,BYĆ WOLNYM…”

           

           

           

          Dnia 29 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach został zrealizowany program profilaktyczny „Cukierki” oraz ,,Być wolnym - problematyka uzależnień”, który odnosił się do profilaktyki uniwersalnej w zakresie uzależnień.

          Warsztaty poprowadzone zostały przez Centrum Profilaktyki i Reedukacji ,,Atelier”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy I-V.

          W ramach tych szkoleń/warsztatów uczniowie (zdobyli wiedzę) zdefiniowali, czym jest uzależnienie, jakie są jego rodzaje i konsekwencje. Warsztaty nawiązywały w szczególności do uzależnienia od alkoholu oraz narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Prowadzący warsztaty podejmował różnorodne działania, tj. prezentacja, praca w grupach, burza mózgów czy myślenie krytyczne, co pozwoliło na budzenie się w uczniach dużej samoświadomości na temat negatywnych konsekwencji uzależnień.

          Z rozmów z uczniami (uczestnikami warsztatów) można było wywnioskować, że zorganizowane warsztaty były ciekawe, atrakcyjne i spełniły zakładane cele wychowawczo - dydaktyczne.

           

          W czasie warsztatów udało się zrealizować następujące cele:

          - propagowanie zdrowego stylu życia;

          - przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i
             zagrożeń z nimi związanych;

          - umiejętność zauważania i nazywania uczuć własnych i innych ludzi;

          - rozwijanie samodzielnego i twórczego myślenia;

          - wzmacnianie pozytywnego obrazu samego siebie i samooceny;

          - nauka współpracy jako formy zapobiegającej zachowaniom agresywnym;

          - kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;

           - nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;

           - rozwijanie postawy szacunku i zaufania w stosunku do szkolnego personelu pedagogicznego,
             technicznego jak i innych osób mogących udzielić wsparcia w problemach wydarzających się
             na terenie szkoły;

          - trening w zakresie asertywnej odmowy; 

          - podkreślenie wagi podejmowania życiowych decyzji.

        • 21 marca Światowy Dzień Zespołu Downa

        • W tym dniu obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa lub Dzień Kolorowych Skarpetek. Świętujemy to, zakładając kolorowe „niedopasowane” skarpetki jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa. Kolorowe niedopasowane skarpetki są oznaką niedopasowania genotypów, a niestety osoby z zespołem Downa często spotykają się z niedopasowaniem społecznym.

          Zespół Downa to biologiczna różnica u ludzi, którą natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. Zmienia rozwój i kształtuje cechy, które odróżniają niektórych ludzi od innych. W efekcie zmienia się tempo rozwoju danej osoby. Najbardziej dotkliwe upośledzenia, jakich doświadczają osoby z zespołem Downa, to osłabienie procesów pamięciowych i zaburzenia mowy.

          Marcowe obchody mają na celu podniesienie świadomości społecznej, zwrócenie uwagi na osoby z zespołem Downa oraz podkreślenie roli tych osób i ich prawa do szczęśliwego życia. Przypominają o akceptacji, szacunku i otwartości wobec osób z zespołem Downa, ale także z innymi niepełnosprawnościami. Promują ideę włączania społecznego oraz integracji.

        • Fonoholizm

        • Fonoholizm to nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego

          Dziś niewiele osób wyobraża sobie codzienne życie bez telefonów komórkowych. Jest wszechobecny, niezbędny i niewątpliwie bardzo przydatny. Trzeba jednak wiedzieć, jak go używać, ponieważ nadużywanie może prowadzić do fonoholizmu. Człowiek nie może prawidłowo funkcjonować, nie może obejść się bez urządzenia.

          Fonoholizm czyli uzależnienie od telefonu może doprowadzić do:

          - Osłabnięcia więzi rodzinnych

           - Utraty zainteresowania, pasji

           - Bariery w budowaniu bezpośrednich relacji

           - Zaniedbywania obowiązków, zapominania o odrabianiu zadań domowych, co bezpośrednio wpływa na oceny

           - Zmęczenia, braku snu z powodu niekontrolowanego czasu spędzonego w wirtualnych światach

          Jak postępować z dzieckiem, by uchronić je przed fonoholizmem? Rodzicu:

          - Monitoruj, jak długo Twoje dzieci korzystają z telefonu.

          - Ustal granice – kiedy telefon jest dozwolony, a kiedy nie (np. nie siedzimy przy biurku z telefonem, nie odpisujemy na wiadomości podczas odrabiania lekcji itp.).

           - Nie ucz dziecka bycia „zawsze dostępnym” (tj. nie złość się na dziecko, że nie odpowiada na SMS-y, np. gdy gra w piłkę nożną z kolegami). Częstym problemem jest to, że rodzice chcą, aby ich dziecko natychmiast odebrało telefon lub przeczytało wiadomość, ale jednocześnie nie podoba im się natychmiastowa odpowiedź dziecka na wiadomość od przyjaciela (na przykład podczas kolacji). Dzieci nie rozumieją podwójnych standardów. Nie wie, dlaczego telefon rodzica jest ważniejszy niż przyjaciel.

          - Dawaj dobry przykład, ponieważ dzieci uczą się przez naśladowanie.

          - Zorganizuj zajęcia swojego dziecka

           - Demonstruje „dobre aplikacje”, urządzenia mobilne nie muszą być złe. Może rozwijać kreatywność dzieci. Warto więc pokazywać im takie aplikacje, które bawią i uczą.

           - Nie pozwól dziecku spać z telefonem

          Ważnym elementem jest też edukacja dziecka, czyli zwykła rozmowa na temat zasad kulturalnego zachowania oraz wpływu nadmiernego używania telefonu na jego życie. Pamiętaj, że nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu.

          Jeśli podejrzewasz, że dziecko nadużywa mediów elektronicznych:

          1. Nazwij problem. Porozmawiaj z dzieckiem, powiedz mu, że niepokoi Cię duża ilość czasu spędzonego przez niego na korzystaniu z telefonu.
          2. Przyjrzyj się sytuacjom, w których dziecko ucieka w wirtualny świat. Wspólnie z dzieckiem poszukaj alternatyw, np. działań, które sprawiają mu równie dużo przyjemności lub w podobny sposób pomagają odreagować nieprzyjemne emocje.
          3. Ustalcie wspólnie harmonogram dnia, by zrównoważyć czas spędzany przez dziecko w sieci i poza nią.
          4. Ustalcie zasady i etapy ograniczania korzystania z telefonu.
          5. Nagradzaj sukcesy dziecka w ograniczaniu czasu spędzanego przez nie z telefonem.
          6. Jeśli dziecko korzysta z telefonu w sposób, który zagraża jego zdrowiu (np. zaniedbuje podstawowe potrzeby fizjologiczne), zabierz telefon, ale wyjaśnij dziecku przyczyny tych ograniczeń. Dziecko poczuje się bezpieczniej, gdy będzie znało Twoje intencje.

          W skrajnych przypadkach nadużywanie mediów elektronicznych może się okazać poważnym problemem, wymagającym profesjonalnej pomocy.

           Ciekawe filmiki:

          https://www.youtube.com/watch?v=UKftOH54iNU

          https://www.youtube.com/watch?v=aqwljSIImHU

          https://www.youtube.com/watch?v=7ae0tzVo8Fw&ab_channel=NyteMarE757

           

           

        • Komunikacja interpersonalna

        • Jest niezbędnym narzędziem do nawiązywania i utrzymywania relacji społecznych. To dzięki komunikacji wymieniamy się myślami, pomysłami, obserwacjami, ostrzegamy się nawzajem przed potencjalnymi zagrożeniami, rozpalamy konflikty i budujemy sojusze. Każdy z nas rodzi się z wachlarzem umiejętności w tym zakresie, jednak w wyniku doświadczeń, socjalizacji i różnych procesów uczenia się rozwija swój zakres kompetencji w obszarze interakcji interpersonalnych. To prawda, że ​​jak każda inna umiejętność, mamy tendencje lub skłonności, które wpływają na naszą skuteczność w danej dziedzinie, ale komunikację, jak każdą inną umiejętność, można wytrenować. Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób odnosisz się do ludzi – jak kształtują naszą rzeczywistość i które jej elementy należy poprawić. To, w jaki sposób się komunikujemy, wpływa na nasze relacje rodzinne, życie prywatne i zawodowe. Właściwie nie ma obszaru życia niezwiązanego w jakimś stopniu z komunikowaniem się.

          Komunikacja interpersonalna jako relacje rodzinne

                      Ponieważ komunikacja kształtuje charakter wzajemnych relacji, uważana jest za najważniejszy czynnik interakcji międzyludzkich w rodzinie. Sposób, w jaki członkowie rodziny komunikują się ze sobą, jest przedmiotem badań teoretycznych i empirycznych dotyczących rodzin. Każda rodzina ma swoje własne cechy komunikacji, ponieważ brak komunikacji jest niemożliwy; nawet unikanie komunikacji jest sposobem komunikacji. Właściwa komunikacja między partnerami jest niezbędna na każdym etapie rozwoju związku małżeńskiego i rodzinnego. Treść, częstotliwość i jakość komunikacji mają znaczenie.

          Komunikacja jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania i rozwiązywania konfliktów.

                      Więź między rodzicami, relacje między nimi mają ogromny wpływ na rozwój osobowości dziecka. To, co rodzice mówią przy dziecku, ich opinia o ludziach, ich postawa w szczególnie trudnych sytuacjach, stopniowo kształtują punkt widzenia dziecka i kształtują jego kodeks postępowania. Nie tylko słowa i gesty skierowane do dzieci mają na nie wychowawczy wpływ. Najskuteczniej dokonuje się to w codziennym, zwyczajnym życiu rodzinnym, w którym dziecko uważnie obserwuje i uczestniczy. To, jak dziecko czuje się w rodzinie, wpływa na jego stosunek do rodziców, chęć kontaktu z nimi lub oddzielenia się od nich. Kiedy klimat emocjonalny w rodzinie jest dla dziecka stresujący i tworzy napięcie między dzieckiem a rodzicem, powszechnym sposobem radzenia sobie z sytuacją staje się budowanie jak największego dystansu między nimi. Tym samym pojawienie się barier w dostępie stwarza istotną przeszkodę w edukacyjnym wpływie rodziców. Rodzice, którzy izolują swoje dzieci od nich, mają mniejsze szanse na pozytywny wpływ na ich zachowanie, ponieważ po pierwsze skuteczny wpływ jest niemożliwy bez interakcji, a po drugie, alienacji od rodziców często towarzyszy kwestionowanie, a nawet odrzucenie wartości. Są obecni. Wychowawcze oddziaływanie rodziców możliwe jest jedynie w warunkach prawidłowej interakcji z dziećmi.

          Każda rodzina charakteryzuje się pewnym systemem relacji między jej członkami, co prowadzi do określonego systemu ról i pozycji rodziców i dzieci. Nie jest to jednak system stały, to etap życia rodzinnego zdeterminowany wiekiem i poziomem rozwoju dziecka, w którym nieustannie zmieniają się: sposób przyznawania nagród i kar, sposoby wypełniania obowiązków są przypisane, nakazy i zakazy regulują normy zachowania i kształtują system wartości dzieci. W systemie tym jednak rola rodzica odgrywana jest poprzez więź emocjonalną między rodzicem a dzieckiem oraz rodzaj i jakość interakcji między wszystkimi członkami rodziny, wyrażającą się w życzliwości, czułości, dotyku i współpracy, a także prawo dziecka do wolność działania. Szanuj jego/jej godność jako jednostki. Właściwe więzi, jakie dziecko tworzy z rodzicami, będą wzorcami kształtującymi jego późniejsze relacje (osobiste i społeczne).

          Dlatego więź międzyludzka kształtowana w relacji rodzinnej wydaje się być rzeczą bardzo ważną dla człowieka. Właściwa atmosfera rodzinna wiąże się z wyrażaniem uczuć i odpowiednią ekspresją, co z kolei zależy od osobistych umiejętności komunikacyjnych rodziców i nabywanych przez dzieci. Umiejętności te nabywa się będąc razem, czyli rozmawiając, jedząc obiad, odrabiając lekcje i bawiąc się, ale także podczas rodzinnych uroczystości i kultywowania rodzinnych tradycji.

        • XII Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Ekologicznej 21.03.2023r.

        • We wtorek, 21 marca 2023 roku, w naszej szkole po raz dwunasty odbył się Konkurs Recytatorki Poezji Ekologicznej pod Honorowym Patronatem Starosty Puławskiego. Dyrektor szkoły, pan Paweł Zając dokonał uroczystego otwarcia konkursu, w którym wzięło udział 32 uczniów z klas 0 – VII. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze znanych, polskich poetów o tematyce ekologicznej. Po zakończonej rywalizacji, Jury w składzie: p. Justyna Mazur – Szlendak, p. Katarzyna Stańczyk, p. Anna Wójcik, ustaliło wyniki konkursu, które przedstawiają się następująco:

          Kategoria – klasa ,,0”:

          1. Franciszek Ciuba
          2. Eliza Jońska
          3. Daria Iwanowska

          Kategoria – klasy I – II:

          1. Wiktoria Olszak
          2. Lena Gałgan
          3. Julia szlendak

          Kategoria – klasy III – VII:

          1. Filomena Rybak
          2. Jakub Szczotka
          3. Izabela Pawlik

          Wyróżnienie:

          1. Paulina Drózd

          Następnie dyrektor szkoły pan Paweł Zając, zwycięzcom konkursu wręczył dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Puławach. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pisemne podziękowanie.

          Serdecznie gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w rywalizacji. Składamy podziękowanie wszystkim nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie tego szkolnego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę p. Grażyny Karczmarz, która już po raz dwunasty zorganizowała dla uczniów wszystkich klas  takie przedsięwzięcie. Zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym roku!

        • VII Powiatowy konkurs piosenki niemieckiej"Liebe ist"

        • W czwartek, 16.03.2023 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Puławach odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Niemieckiej „Liebe ist” . W konkursie brały udział nasze uczennice: z klasy ósmej Julita Łuka i Natalia Szkoda oraz z klasy VII Nikola Kawka. Julita Łuka i Nikola Kawka w duecie wykonały utwór pt. "Perfekt" i zajęły wysokie III miejsce. Natalia Szkoda z utworem "Fur immer" tuż za nimi zdobyła IV miejsce. Gratulujemy uczennicom znajomości języka niemieckiego i umiejętności wokalnych. Uczennice przygotowała do konkursu nauczycielka języka niemieckiego pani Magdalena Stawińska - Pedryc. Serdecznie gratulujemy Uczennicom oraz Pani Magdalenie !!!.

        • Informacja dla rodziców

        • We wtorek, 14 marca o godzinie 16.00 odbędą się w naszej szkole konsultacje dla rodziców z nauczycielami kls IV-VIII. Na konsultacje w klasach 0-III zapraszamy od godziny 15.30.

           Serdecznie zapraszamy.

        • Akcja informacyjno-edukacyjna "Bądź widoczny-bądź bezpieczny" w naszej szkole.

        • W dniu dzisiejszym 06.03.2023 r. poniedziałek na zaproszenie Pana dyrektora Pawła Zająca do naszej szkoły dotarła akcja informacyjno - edukacyjna zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Puławach. Do noszenia odblasków zachęcała Starosta Puławski Pani Danuta Smaga, radny powiatowy Tomasz Szymajda, komendant komisariatu policji w Kurowie podinspektor Tomasz Tomaszewski oraz aspirant sztabowy Andrzej Górka i oficer prasowy komendy powiatowej w Puławach komisarz Ewa Rejn-Kozak.

            Celem akcji jest uświadomienie jak największej liczbie osób tego, w jaki sposób prawidłowo noszone elementy odblaskowe wpływają na bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z odblasków, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.    Funkcjonariusze przypomnieli dzieciom, że możemy stosować odblaski w różnej formie, ważne by były one umieszczone prawidłowo, na odzieży wierzchniej, w miejscach widocznych dla kierowców - na rękach, nogach, plecach, klatce piersiowej lub głowie. Policjanci podkreślali, aby z odblasków korzystać zawsze, chodzi bowiem o życie i zdrowie każdego uczestnika ruchu drogowego.  Informacje i ciekawostki przekazane przez policjantów przydały się w konkursach, do których zaproszono wszystkie dzieci i młodzież z całej szkoły. Radości z prawidłowo udzielonych odpowiedzi i wygranych nagród było co niemiara. Zestawy różnego rodzaju elementów odblaskowych przekazanych przez Starostwo Powiatowe w Puławach cieszyły się ogromnym powodzeniem. Wszystkie nagrody oraz elementy odblaskowe przekazane uczniom naszej szkoły ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Puławach.

        • Szkolne dni profilaktyki

        • W dniach 20-24.02.2023r odbyły się w naszej szkole dni profilaktyki dotyczące agresji i przemocy. W tym czasie dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez szkolnych specjalistów, na których dowiedzieli się co to jest przemoc i agresja, jak sobie radzić w sytuacjach trudnych.

          W ramach organizowanych dni profilaktyki, w dniu 22.02.2023r.  zorganizowane zostało spotkanie dla uczniów wszystkich klas z Policją pracującą w Wydziale do spraw nieletnich w Puławach. Zajęcia zostały podzielone na klasy młodsze (0, I-III) i klasy starsze (IV-VIII). Spotkanie to miało na celu zapoznanie uczniów  z prawami i obowiązkami wynikającymi z kodeksu karnego.

          Uczniowie mieli możliwość porozmawiania z Panią Policjant oraz zadawania pytań dotyczących tematu praw i obowiązków nieletnich.