• Gminny Konkurs Recytatorski w Osinach.

        • W dniu 14 lutego nasi uczniowie z klas I - VIII udali się do Szkoły Podstawowej w Osinach, aby wziąć udział w gminnym konkursie recytatorskim "W świecie ks. Jana Twardowskiego".  Wysokie III miejsce w kategorii klas młodszych I - IV zajął Wojciech Szymanek z klasy III, oprócz niego w tej kategorii wzięły udział: Agata Rybak i Natalia Noworolnik z klasy IV, Lena Gałgan z klasy II, Martyna Noworolnik i Izabela Potyra z klasy I.  Natomiast w kategorii klas starszych V - VIII, wysokie II miejsce zajęła Izabela Pawlik z klasy VI a wyróżnienie otrzymała Paulina Drózd z klasy VII, oprócz w/w uczennic wzięły udział: Natalia Szkoda z klasy VIII, Ciuba Zuzanna i Emilia Czerska z klasy V Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów w konkursie powiatowym, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Górze Puławskiej.

        • Wręczenie stypendiów naukowych i sportowych

        • 8 lutego odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie stypendiów naukowych i sportowych uczniom, którzy w I semestrze roku szkolnego 2022/2023 osiągnęli najwyższe wyniki w nauce i sporcie. Z rąk Wójta Gminy p. Andrzeja Bujka i Dyrektora Szkoły p. Pawła Zająca stypendia naukowe odebrali:

          Zuzanna Ciuba i Karolina Kubak z klasy piątej,

          Izabela Pawlik z klasy szóstej,

          Paulina Drózd z klasy siódmej.

          Stypendia sportowe otrzymali: 

          Natan Kawka z klasy czwartej,

          Bartosz Wolski z klasy piątej,

          Bartosz Głuch, Tomasz Głuch i Kacper Walasek z klsy szóstej.

          Gratulujemy Uczniom i Rodzicom!

        • Żywa lekcja przyrody w oddziale przedszkolnym

        • W piątek, 3 lutego odwiedził przedszkolaków tata Ignasia, p. Bartosz Nurzyński. Zaprezentował dzieciom ptasznika - egzotyczne zwierzątko hodowane w domu. Podzielił się z dziećmi informacjami na temat budowy, trybu życia i sposobu odżywiania zwierzątka. Przedszkolaki miały możliwość wzięcia ptasznika na ręce. Najodważniejsze okazały się dzieci 5 - letnie: Martynka i Antoś. Pozostałe przedszkolaki wolały obserwować pająka z daleka. Spotkanie było dla dzieci cennym doświadczeniem. Z pewnością będzie inspiracją do rozwijania nowych zainteresowań naszych milusińskich. Dziękujemy za pomysł i jego realizację.

        • Dzień Bezpiecznego Internetu

        • transmisja z językiem migowym

           

          Zagrożenia w Internecie – jakich niebezpieczeństw unikać?

          Dlaczego należy zwracać uwagę na niebezpieczeństwa w Internecie?

          Internet to bez wątpienia jeden z najwspanialszych wynalazków w historii ludzkości. Zapewnia natychmiastowy i praktycznie nieograniczony dostęp do informacji, pozwala kontaktować się ze znajomymi z całego świata oraz dostarcza wielu możliwości rozrywki. Niestety, wraz z jego rozwojem pojawiły się różnego typu zagrożenia. W sieci są obecni liczni cyberprzestępcy, którzy działają na szkodę użytkowników, np. wyłudzają dane osobowe i pieniądze z kont bankowych, wykradają prywatne pliki, blokują dostęp do komputera oraz przejmują nad nim kontrolę. Na spore niebezpieczeństwo są narażone zwłaszcza dzieci, które mogą mieć kontakt z nieodpowiednimi dla nich treściami.

          Jakie są zagrożenia w Internecie?

          1. Złośliwe oprogramowanie

          Hakerzy są w stanie wyrządzić sporo szkód, jeżeli posłużą się malware, czyli złośliwym oprogramowaniem. Należą do niego różnego rodzaju wirusy, m.in.robaki komputerowe,złośliwe wirusy, który wyświetla w przeglądarce i na pulpicie niechciane komunikaty reklamowe, oprogramowania szpiegujące, które monitoruje aktywność.

          2. SPAM

          Kolejny rodzaj zagrożenia w sieci to niechciane wiadomości, zwykle o charakterze reklamowym. Są wysyłane w sposób masowy do wielu użytkowników. Reklamy zachęcają do kliknięcia w link, pobrania pliku czy podjęcia określonej aktywności – np. zakupu czy skorzystania z usługi. Do rozsyłania SPAM-u najczęściej służy poczta elektroniczna oraz komunikatory internetowe.

          3. Phishing

          Poważnym typem zagrożenia w Internecie jest phishing, czyli stosowane przez cyberprzestępców techniki wprowadzające użytkownika w błąd z zamiarem odniesienia określonych korzyści. Cyberprzestępcy podszywają się pod znane firmy i instytucje. Próbują wpłynąć na emocje swoich ofiar, zwykle wywołując u nich lęk czy wywierając poczucie presji czasu. Celem akcji phishingowych jest najczęściej przejęcie dostępu do konta bankowego lub wyłudzenie prywatnych danych.

          4. Łamanie zbyt prostych haseł

          Hakerzy są w stanie w łatwy sposób przejąć dostęp do konta w banku, poczty elektronicznej, sklepu internetowego czy innych serwisów internetowych. Najszybciej będą w stanie złamać proste i powszechnie używane hasła, np. składające się wyłącznie z imion czy następujących po sobie liczb.

          5. Nieodpowiednie treści dla nieletnich

          Szczególnie narażone na zagrożenia w Internecie są dzieci, które mogą trafić na nieodpowiednie dla nich treści, np. pornografię, materiały promujące przemoc czy nielegalne i przestępcze działania.

          6. Przyjmowanie fałszywej tożsamości

          W sieci działa wiele przestępców, którzy przyjmują fałszywą tożsamość, np. oszuści matrymonialni. Najczęściej można się na nich natknąć w serwisach społecznościowych oraz na czatach internetowych.

          7. Internetowy hejt i fake newsy

          Poczucie anonimowości skłania wielu użytkowników do zamieszczania w Internecie opinii, których nie byliby w stanie wypowiedzieć w realnym świecie. W sieci można więc znaleźć wiele wypowiedzi określanych jako mowa nienawiści. Są to komunikaty pełne agresji, wulgaryzmów, ostrej krytyki i obraźliwych uwag. Hejt może mieć związek z dyskryminacją, np. ze względu na płeć, rasę, religię czy światopogląd.

          W sieci nie zawsze są publikowane prawdziwe i wiarygodne treści. Często można trafić na newsy zamieszczane dla żartu czy z zamiarem celowego wprowadzenia użytkowników w błąd. Na podstawie fake newsów spora część z nich podejmuje szkodliwe dla siebie działania.

          8. Siecioholizm

          Spore zagrożenie wiąże się również z ryzykiem popadnięcia w siecioholizm. Zjawisko to polega na korzystaniu z Internetu w dysfunkcyjny sposób. Osoba dotknięta tym problemem odczuwa wewnętrzny przymus bycia online i nie kontroluje czasu spędzanego w sieci. Często zaniedbuje inne aspekty życia, np. obowiązki zawodowe, szkolne czy domowe, a także znacząco ogranicza kontakty z innymi ludźmi w realnym świecie.

          9. Upublicznianie prywatnych zdjęć, nagrań i wiadomości

          Korzystając w nierozważny sposób z Internetu, można również narazić się na utratę dobrego wizerunku. Istnieje niebezpieczeństwo, że zamieszczane w sieci prywatne fotografie czy nagrania wideo zostaną upublicznione bez zgody ich właściciela.

          10. Fałszywe sklepy internetowe

          Spora część użytkowników Internetu dokonuje zakupów w sklepach online oraz serwisach aukcyjnych. Jest to rozwiązanie wygodne i pozwalające zaoszczędzić czas. W sieci działa jednak wielu oszustów, którzy zakładają fałszywe sklepy oraz zamieszczają oferty wprowadzające w błąd. Klient będący ich ofiarą po wniesieniu zapłaty nie otrzymuje zamówionego towaru.

          Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie?

          Przede wszystkim należyzachować czujność – podczas korzystania z sieci nie klikać w linki od nieznanych nadawców i wyskakujące reklamy ani nie pobierać załączników zprzesyłanych przez nich wiadomości,chronić komputer za pomocą programu antywirusowego – koniecznie z funkcją ochrony sieciowej w czasie rzeczywistym, tworzyć trudne do rozszyfrowania hasła – składające się z wielu liter, cyfr oraz znaków specjalnych,pobierać pliki z wiarygodnych źródeł – legalnie działających serwisów i cieszących się dobrą opinią wielu użytkowników.

           

          https://www.superbelfrzy.edu.pl/wp-content/uploads/2021/01/DBI.jpg

        • Informacja dla rodziców

        • We wtorek, 31 stycznia odbędzie się w szkole zebranie z rodzicami w następującym porządku:

          o godz. 15.30 zapraszamy rodziców dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów klasy piątej

          o godz. 16.00 zebranie ogólne

          około godz 16.30 spotkania z wychowawcami w pozostałych klasach.

           

        • Opowieść o Argentynie

        • 11 stycznia 2023 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z podróżnikiem Mateuszem Chołodą.  Była to nietypowa lekcja, łącząca  wiedzę  z geografii i  historii Argentyny  z obyczajami i kulturą tego państwa. Pan Mateusz opowiadał o kolonizacji Ameryki, mówił jak powstała Argentyna, zdradził ciekawostki z życia jej mieszkańców. Podróżnik opowiadał o najciekawszych miejscach i zabytkach, które zwiedził. Było to: Buenos Aires- stolica Argentyny, cmentarz Recoleta z zabytkowymi kryptami, zjawiskowe wodospady – Iguazu określane jako argentyński cud natury. Podróżnik pokazał wiele pamiątek z „drugiego końca świata” w tym argentyńskie instrumenty muzyczne, na których mogli zagrać uczniowie naszej szkoły, bo pan Mateusz zaprosił ich do wspólnego muzykowania. Uczniowie mogli również przymierzyć stroje noszone przez rdzennych mieszkańców Argentyny oraz zatańczyć argentyńskie tango.

        • Projekt badawczy "Młode głowy"

        • Fundacja UNAWEZA założona przez Martynę Wojciechowską, we współpracy z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg, prowadzącą od lat badania naukowe wśród uczniów polskich szkół, realizuje w roku szkolnym 2022/2023 bezpłatny projekt badawczy pt. MŁODE GŁOWY. OCENA POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI I SPRAWCZOŚCI MŁODZIEŻY W POLSCE.

          Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła dołączyła do powyższego badania.

          Projekt kierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (10-19 lat), a jego celem jest zbadanie, jaka jest ogólna kondycja psychiczna młodzieży, co tak naprawdę na nią wpływa oraz jak uczniowie w Polsce radzą sobie ze stresem i płynącą ze świata zewnętrznego presją. Jednym z głównych założeń, jakie sobie stawiamy jest przygotowanie na podstawie wyników badań kampanii społecznej, która pomoże młodym ludziom myśleć o sobie lepiej.

          Projekt MŁODE GŁOWY wpisuje się w działania podejmowane przez SZKOŁY ODPOWIEDZIALNE CYFROWO oraz w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023 określone przez MEN w pkt. 2.: Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

          Najważniejsze informacje o badaniu:

          Akcja organizowana jest przez Fundację UNAWEZA Martyny Wojciechowskiej. Badanie realizowane jest przez Fundację Dbam o Mój Zasięg, prowadzącą badania wśród polskich uczniów od 2015 roku, wiele z nich przy wsparciu wojewódzkich kuratoriów edukacji. Kierownikiem badania jest dr Maciej Dębski, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego, prezes Fundacji Dbam o Mój Zasięg.

           

          Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.mlodeglowy.pl  

        • Program rekomendowany "Debata"

        • Dnia 16 grudnia 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach został zrealizowany program profilaktyczny ,,Debata”, który odnosił się do profilaktyki uniwersalnej w zakresie uzależnień.

          Osobą prowadzącą warsztaty była trenerka Anna Stolarczuk z Centrum Profilaktyki i Reedukacji ,,Atelier”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy VI i VII.

          W ramach tych szkoleń/warsztatów uczniowie (posiedli wiedzę) zdefiniowali, czym jest uzależnienie, jakie są jego rodzaje i konsekwencje. Warsztaty nawiązywały w szczególności do uzależnienia od alkoholu oraz narkotyków oraz innych substancji psychoaktywnych. Prowadząca warsztaty podejmowała różnorodne działania, tj. prezentacja, praca w grupach, burza mózgów czy myślenie krytyczne, co pozwoliło na budzenie się w uczniach dużej samoświadomości na temat negatywnych konsekwencji uzależnień.

          Z rozmów z uczniami (uczestnikami warsztatów) można było wywnioskować, że zorganizowane warsztaty były ciekawe, atrakcyjne i spełniły zakładane cele wychowawczo - dydaktyczne.

           

          W czasie warsztatów udało się zrealizować następujące cele:

          - wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej,

          - wzrost wiedzy o możliwościach rozwoju bez używania substancji psychoaktywnych i zmiana błędnych przekonań normatywnych (pro-alkoholowych norm środowiskowych),

          klaryfikacja wartości w kierunku promocji zdrowego stylu życia,

           wzmocnienie tendencji do podejmowani abstynencji w sytuacji nacisków środowiskowych -  osłabienie siły presji rówieśniczej i ze strony środowiska dorosłych - rodziców i nauczycieli.

           

        • Dowóz do Szkoły Wtorek 20.12.2022r.

        • Ze względu na trudne warunki na drogach lokalnych PKS Ryki zmienił godziny dowozu. Dowóz odbędzie się w następujących godzinach:

          WTOREK 20.12.2022r.

           

          Kurs I 9.00 Strzyżowice,9.05-Kośmin,9.10-Kol.Kośmin,9.12-Cezaryn, 9.15-Skrudki Szkoła

           

          Kurs I  9.20 – Parafianka, 9.28 Jaworów , 9.38 Wilczanka, 9.45 – Skrudki Szkoła.

        • Gminny Konkurs Recytatorski Prozy Henryka Sienkiewicza

        • 15 listopada br. minęło 106 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji  23 listopada odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Recytatorski Prozy Henryka Sienkiewicza.

          Konkurs został przygotowany przez nauczyciela- bibliotekarza, panią Renatę Wysocką oraz nauczycielkę języka polskiego, panią Justynę Mazur – Szlendak. Jego celem było ukazanie piękna języka polskiego, którym w sposób mistrzowski w swoich utworach posługiwał się nasz Patron .W konkursie wzięło udział dwanaścioro uczniów i uczennic z klas IV – VIII wszystkich szkół podstawowych gminy Żyrzyn. Naszą szkołę reprezentowali: Zuzanna Ciuba, Emilia Czerska, Karolina Kubak i Bartosz Wolski z klasy piątej oraz Izabela Pawlik z klasy szóstej.

          Najczęściej wybieranymi przez młodych artystów utworami były: „Janko Muzykant” oraz „W pustyni i w puszczy”. Oceny ich prezentacji dokonała Komisja Konkursowa w składzie:

          przewodnicząca: pani Jolanta Wąsik, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrzynie,

          członkowie: pani Bożena Madoń, nauczycielka – bibliotekarka w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie, pani Anna Skawińska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Osinach,  oraz pracujące w naszej szkole panie:  Katarzyna Stańczyk, logopeda  i  Anna Wnuk, nauczycielka języka  polskiego.

          Pięknym recytacjom przysłuchiwali się  z dużym zainteresowaniem i uwagą uczniowie klasy piątej i szóstej.

          W przerwie pomiędzy występami a ogłoszeniem wyników uczestnicy Konkursu mogli skosztować ciast i ciasteczek, przygotowanych dla nich przez przewodniczącą Rady Rodziców, panią Ilonę Jarzynę – Bernat.

          Werdykt jury konkursowego przedstawiła przewodnicząca, pani Jolanta Wąsik:

          I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim Prozy Henryka Sienkiewicza zdobyła jednogłośnie Julia Wrótna, uczennica klasy IV a, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie.

          II miejsce zajęła Izabela Pawlik, uczennica klasy szóstej, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach. III miejsce przypadło Gabrielowi Gągale, uczniowi klasy IV b, Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie. Ponadto jurorzy postanowili przyznać dwa wyróżnienia w uznaniu dla umiejętności interpretacyjnych dwojga uczniów. Otrzymali je: Wojciech Gołąbek, uczeń klasy szóstej, Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Osinach oraz  Karolina Kubak, uczennica klasy piątej, Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach.

          Pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców naszej szkoły wręczyli laureatom Konkursu przewodnicząca Komisji Konkursowej, pani Jolanta Wąsik oraz Dyrektor Szkoły, pan Paweł Zając.

        • Podsumowanie szkolnych konkursów

        • W środę, 23 listopada podczas szkolnego apelu zostały podsumowane wyniki i wręczone nagrody zwycięzcom konkursów organizowanych w ostatnim czasie w szkole.

          Pierwszym z nich był konkurs plastyczny „Mój pupil” ogłoszony przez Samorząd Uczniowski. Wyniki konkursu przedstawiły opiekunki Samorządu p. Justyna Młynarczyk i p. Justyna Mazur-Szlendak, a przedstawiały się następująco:

          I miejsce zajęła Patrycja Jońska z klasy siódmej, II miejsce zajął Dominik Wolski z klasy trzeciej, a trzecie Eliza Jońska z oddziału przedszkolnego. Wyróżnienia w konkursie zdobyli: Zuzanna Ciuba z klasy piątej, Wiktoria Potyra z klasy trzeciej i Antoni Szlendak również z klasy trzeciej.

          Podczas apelu ogłoszone zostały również wyniki konkursów, zorganizowanych  przez  nauczycielkę bibliotekarkę, p. Renatę Wysocką z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

          W konkursie dla uczniów klas 1 – 3 na najładniejszą „Bajkową Zakładkę do Książki”  trzy wyróżnienia otrzymali: Martyna Noworolnik z klasy pierwszej, Wiktoria Olszak i Mikołaj Kowalczyk z klasy drugiej.

          Na konkurs fotograficzny: „Przyłapani na czytaniu” zgłoszonych zostało 7 prac. Za najlepsze uznane zostały zdjęcia wykonane przez Wiktora Gasperskiego z klasy piątej (I miejsce), Bartosza Szlendaka z klasy szóstej (II miejsce), Kacpra Noworolnika również z klasy szóstej (III miejsce) oraz Julity Łuki z klasy ósmej (III miejsce).

          W akcji promującej czytelnictwo: „Bookshelf – Pochwal się swoją półką z książkami” wzięły udział cztery osoby: Julia Strumnik (klasa siódma), Kacper Noworolnik i Bartosz Szlendak (klasa szósta) oraz Wiktor Gasperski (klasa piąta).

          Wszyscy wymienieni uczniowie odebrali z rąk Dyrektora Szkoły, pana Pawła Zająca, dyplomy i podziękowania, a z rąk nauczycielki bibliotekarki – upominki lub karty podarunkowe MPiK.

        • Dzień Pluszowego Misia

        • 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał w roku 1902 i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.

          Pluszowe misie to najwierniejsi przyjaciele dzieci, dlatego święto chętnie jest celebrowane przez najmłodszych.

          W naszej szkole uczniowie oddziału przedszkolnego uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

          Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię Pluszowego Misia. Opowiadały o swoich maskotkach, przyniesionych z domu. Bawiły się w gry i zabawy ruchowe związane z misiami, rozwiązywały zagadki oraz wykonywały ćwiczenia logopedyczne usprawniające pracę aparatu artykulacyjnego, zgodnie z tematyką.

          Pod koniec zajęć każde dziecko kolorowało misia. Wszystkie prace naszych podopiecznych zostały  wykonane bardzo starannie.

           Za udział w zajęciach dzieci zostały nagrodzone medalem „ Przyjaciela Pluszowego Misia”