Chcąc uczcić przypadającą 15 listopada 2019 r.
rocznicę śmierci wielkiego pisarza
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zaprasza uczniów klas IV – VI
do wzięcia udziału
w Międzyszkolnym Dyktandzie Sienkiewiczowskim.
Chcąc uczcić przypadającą 15 listopada 2019 r.
rocznicę śmierci wielkiego pisarza
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach zaprasza uczniów klas IV – VI
do wzięcia udziału
w Międzyszkolnym Dyktandzie Sienkiewiczowskim.
W piątek, 8 listopada, uczciliśmy 101 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodlełości. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11.11 chóralnym odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły Paweł Zając. Przypomniał, iż droga Polski do niepodległości to lata wzlotów i upadków naszego państwa i powinien ją znać każdy Polak. Uczniowie klasy VII pod kierunkiem p. Haliny Ziemki i p. Marzeny Frączek przygotowali inscenizację słowno- muzyczną, która przybliżyła uczniom historię państwa polskiego od jego powstania do czasów współczesnych. Historie, która ukształtowała obecną pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
W czwartek 7 listopada nasza uczennica klasy 8 Magdalena Lędas jako Mistrzyni Powiatu Puławskiego reprezentowała nasz powiat na zawodach rejonowych w Niedźwiadzie. Zawody tenisowe stały na bardzo wysokim poziomie. Mimo bardzo dobrej gry, nasza mistrzyni zajęła wysokie 6 miejsce na tych zawodach. Niestety tylko 4 pierwsze miejsca dawały awans do finału wojewódzkiego. Gratulujemy wielkiego sukcesu naszej uczennicy. Brawo !!!!!!!
30 października 2019 r. odbyła się w naszej szkole bardzo ważna uroczystość, w której wzięli udział uczniowie, nauczyciele i rodzice. Tego dnia pierwszoklasiści zostali przyjęcido społeczności szkolnej. Słowami wierszy i piosenek udowodnili wszystkim zgromadzonymi, że dużo już wiedzą i umieją, że znają już uczniowskie obowiązki i są gotowi sumiennie je wypełniać. W zdobywaniu wiedzy i pokonywaniu napotkanych trudności pomoże im wychowawczyni p. Anna Wójcik, pod kierunkiem której przygotowali się do tego uroczystego dnia. Skierowani w stronę Sztandaru szkolnego z wielką powagą powtarzali słowa Ślubowania, a następnie przez dyrektora szkoły, p. Pawła Zająca zostali pasowani na uczniów. Na pamiątkę tej ważnej chwili otrzymali kolorowe dyplomy, słowniki, pióra i słodycze. Nie zabrakło też życzeń powodzenia na drodze obowiązków szkolnych od dyrektora szkoły i rodziców. Dopełnieniem uroczystości był pyszny tort, który czekał na młodych uczniów w klasie.
Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w indywidualnym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców odbyły się w tym roku w Szkole Podstawowej nr 3 w Puławach. Piątek 18 pażdziernika 2019 roku okazał się dla naszych uczniów Bartka Kozaka i Natalki Kozak bardzo udanym dniem. Bartek po wielu grach, wszystkie zwycięskie, zdobył Mistrza Powiatu Puławskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym chłopców z rocznika 2007 i młodsi a Natalia Kozak w tej samej kategorii, zajęła również wysokie IV miejsce i zakwalifikowała się tak samo jak Bartek do zawodów na szczeblu rejonu, które odbędą się 23.10.2019 roku w Łucce pod Lubartowem. Gratulujemy i życzymy sukcesów!!!!!
Dnia, 18 pażdziernika, odbył się w naszej szkole apel poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji Dnia Papieskiego. Uroczystość pod kierunkiem ks. Jarosława Wasia i wychowawcy Tomasza Bielawskiego przygotowali uczniowie klasy szóstej. O oprawę muzyczną zadbała p. Agnieszka Czaplicka.
W poniedziałek, 14 października, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Uroczystą akademię rozpoczęło wystąpienie dyrektora szkoły, który złożył nauczycielom i pracownikom szkoły podziękowania i życzenia. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Andrzej Bujek – Wójt Gminy Żyrzyn złożył życzenia pracownikom szkoły. Pani Anna Kowalczyk – Przewodnicząca Rady Rodziców również wyraziła wdzięczność i uznanie dla wszystkich nauczycieli za ich codzienną pracę, poświęcenie, życzliwość oraz wręczyła bukiet kwiatów na ręce Pana Dyrektora.
Kolejną częścią uroczystości było wręczenie nagród. Nagrody Wójta Gminy Żyrzyn otrzymali: Dyrektor Szkoły Paweł Zając oraz Ksiądz Jarosław Waś. Nagrody z rąk Dyrektora szkoły odebrali: pani Ewa Szymczak, pani Magdalena Chachaj, pan Tomasz Bielawski oraz pani Grażyna Wiak.
Jubileusz 35-lecia pracy zawodowej obchodziła pani Renata Wysocka.
Montaż słowno-muzyczny przygotowała klasa piąta pod kierunkiem wychowawcy p. Justyny Mazur – Szlendak.
O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypomnieć o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa; a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.
W mieniony poniedziałek 30 września br. klasa IV wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Chachaj również włączyła się w obchody tak ważnego święta, jakim jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.
Ten dzień był znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki. Szczególnie teraz, gdy telewizja i komputer pochłaniają coraz więcej czasu, trzeba podkreślać znaczenie wspólnej lektury. Ten dzień stał się znakomitą okazją do promocji czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.
Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków do głośnego czytania dzieciom przez cały rok, codziennie.
W trzeci weekend września, jak co roku przyłączyliśmy się do akcji „Sprzątania świata". Data została wyznaczona na końcówkę września, gdyż zauważono ogromny wzrost liczby odpadów po okresie wakacyjnym. Jest to również odpowiedni czas, aby oczyścić Naszą Planetę przed zimą, aby śnieg nie przykrywał śmieci. Sprzątanie świata ma też na celu zwiększenie świadomości ekologicznej, głównie wśród dzieci i młodzieży. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że nawet wyrzucanie pojedynczych śmieci przyczynia się do zanieczyszczania naszej Ziemi. Przyłączając się do akcji posprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły, pobliski lasek i pobocze wzdłuż drogi.
Nowy most na rzece Wieprz w Kośminie nosi nazwę Zofii Kossak, wielkiej pisarki i najwybitniejszej mieszkanki Kośmina
Dnia 20 września br. odbyła się uroczystość odsłonięcia na moście tablicy pamiątkowej poświęconej pisarce w 130. rocznicę jej urodzin.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Anna Fenby Taylor (wnuczka pisarki), Przemysław Czarnek – wojewoda lubelski, władze Gminy Żyrzyn, młodzież naszej szkoły, a także mieszkańcy Kośmina.
Uczniowie naszej szkoły Karolina Głuch, Natalia Kot, Magdalena Lędas i Bartosz Szymanek pod opieką nauczycielek Magdaleny Chachaj i Renaty Wysockiej zaprezentowali zgromadzonym krótki montaż słowny. Artyści przywołali fragmenty utworu Zofii Kossak pt. Trembowla, w którym autorka z sentymentem opisywała wieś Kośmin, miejsce, gdzie spędziła dzieciństwo i młodzieńcze lata.
Gratulujemy młodzieży, która była świetnie przygotowana i pięknie recytowała prozę wybitnej pisarki. Byliśmy dumni i zaszczyceni, że wzięliśmy udział w tak doniosłym wydarzeniu dla naszej wspólnoty.
Zofia Kossak urodziła się 10.08.1889 r. w Kośminie nad Wieprzem, gdzie spędziła pierwsze 20 lat swojego życia.
Zwana pół żartem, pół serio „Sienkiewiczem w spódnicy”. Nie chodziła do żadnej szkoły, za to dużo czytała. Odkryte w dzieciństwie powieści Sienkiewicza stały się dla niej pisarskim wzorcem na całe życie. Zadebiutowała „Pożogą” – wspomnieniami z rewolucji na Wołyniu, która przerwała jej szczęśliwą młodość.
Zofia Kossak osobiście zaangażowała się w pomoc ukrywającym się Żydom, dostarczając im pieniądze i podrobione dokumenty. Za tego rodzaju aktywność pisarka została odznaczona medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” oraz tablicą pamiątkową w Jerozolimie.
Przeżyła obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a potem Pawiak, gdzie została skazana na śmierć. Uwolniona w lipcu 1944 roku dzięki staraniom władz podziemia, wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. W trakcie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Weronika” aktywna publicystka i redaktorka powstańczej prasy służyła m.in. pomocą sanitarną.
Ostatni okres życia, który poświęciła pisarstwu, spędziła w Górkach Wielkich.
W swoich utworach często stawiała pytania o człowieczeństwo, odwołując się do historii i religii. Poruszała tematy patriotyczne, a także promowała uniwersalne wartości.
20 września, gościł w naszej szkole aspirant sztabowy Maciej Wąsik. Nasz dzielnicowy omówił zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Przypomniał korzyści wynikające z faktu noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź plecaku. Omówił zasady zachowania się dzieci wobec osób nieznajomych oraz zagadnienia dotyczące przestępczości internetowej. Zwrócił szczególną uwagę na zasady poruszania się pojazdami i rowerami po drogach publicznych. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom z osobą, do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
Wpłata za obiady za październik 2019 roku
Wpłatę za obiady należy dokonać w nieprzekraczalnym terminie do 05 października na konto:
Nr 65 8191 1071 2006 6000 0220 0002 Bank Spółdzielczy w Cycowie oddział w Żyrzynie
W dniu 14 października – Dzień Nauczyciela – nie będzie obiadów, dzieci wracają wcześniej do domów, dzień 31 października jest dniem wolnym.
Płatność za październik:
- obiad z kompotem - 21dni x 5,40zł = 113,40zł
- obiad bez kompotu - 21 dni x 5,00zł = 105,00zł.
W tytule wpłaty należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę, miesiąc i rok którego wpłata dotycz
np.: Jan Kowalski, klasa 3, październik 2019r.
Wpłata za obiady dokonywana jest w terminie do 05 dnia każdego miesiąca na konto:
Nr 65 8191 1071 2006 6000 0220 0002 Bank Spółdzielczy w Cycowie oddział w Żyrzynie
Nieobecności dzieci korzystających z obiadów będą odliczane po wcześniejszym zgłoszeniu przez rodzica do godziny 8:00 w dniu nieobecności, osoby nie zgłoszone nie będą miały odliczonych obiadów, rodzic może odebrać obiad za nieobecne dziecko do godziny 12:30.
Zgłoszenia nieobecności można dokonywać telefonicznie na numer sekretariatu szkoły 81 880 30 70, lub do pani Eweliny Rybickiej na numer 663 057 333.
Dożywianie w szkole rozpoczynamy 16.09.2019r
Za wrzesień 2019 r płatność za obiady należy dokonać do 20.09.2019 r.- obiad z kompotem - 59,40zł
- obiad bez kompotu – 55zł.
W tytule wpłaty należy wpisać imię i nazwisko dziecka, klasę, miesiąc i rok którego wpłata dotyczy
np.: Jan Kowalski, klasa 3, wrzesień 2019 r.
W poniedziałek, 2 września, Mszą św. odprawioną w Kościele Parafialnym przez Księdza Proboszcza Jarosława Wasia rozpoczęliśmy rok szkolny 2019/2020. Następnie - już w szkole - wszystkich zebranych powitał Dyrektor Szkoły Paweł Zając.
Powered by aSc EduPage