Psycholog radzi
„Moja Mała Ojczyzna jest częścią Polski”- konkurs na prezentację multimedialną
Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach.
Sposób przygotowania prac:
- Prezentacja powinna być wykonana za pomocą programu Microsoft Power Point.
- Maksymalna objętość nie może przekraczać 40 MB.
- Czas prezentacji nie może przekraczać 8 min.
Pokaż historię regionu, miejsca zamieszkania, Małej Ojczyzny oraz dążeń przodków do utrzymania polskości tej ziemi.
Wskaż atuty i atrakcje swojej Małej Ojczyzny na tle Polski.
Poszukaj i wykorzystaj dostępne materiały fotograficzne i inne dokumenty potrzebne do opracowania prezentacji multimedialnej,
Termin przesłania pracy na adres mailowy kaja.71@wp.pl do 24 maja 2020 roku.
Prezentacje będą oceniane przez nauczyciela geografii, nauczyciela informatyki oraz zaprzyjaźnionego ze szkołą fotografa p. Pamelę Frączek.
Adres mailowy, na który należy odsyłać prace kaja.71@wp.pl
Ogłoszenie wyników nastąpi również na stronie szkoły 10 czerwca 2020 roku.
Laureaci konkursu oprócz nagrody rzeczowej, której sponsorem jest Rada Rodziców oraz nauczyciel geografii, otrzymują dyplom laureata, a wszyscy uczestnicy dyplomy z podziękowaniami za udział w konkursie.
Wyniki Szkolnego Konkursu Wiedzy o Życiu i Twórczości Henryka Sienkiewicza
Dziś w 174 - tą rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza oraz w 20 – tą rocznicę nadania jego imienia naszej szkole ogłaszamy wyniki szkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości naszego Patrona.
Oto uczestnicy z największą liczbą zdobytych punktów:
I miejsce - Kuba Kalbarczyk, klasa VI (104 punkty)
II miejsce – Paulina Drózd, klasa IV (100,5 punktu)
III miejsce – Magdalena Lędas, klasa VIII (94,5 punktu)
IV miejsce – Marcin Kot, klasa IV (88,5 punktu)
V miejsce – Magdalena Kowalczyk, klasa VII (73,5 punktu).
Serdecznie gratulujemy zarówno pięciorgu laureatom, jak i wszystkim pozostałym uczestnikom naszego konkursu. Mamy nadzieję, że poszukiwania odpowiedzi na pytania konkursowe pozwoliły Wam zbliżyć się do naszego Patrona, dostrzec w nim nie tylko autora obowiązkowych lektur, ale i człowieka bardzo pracowitego, oddanego rodzinie, niezwykle wrażliwego na potrzeby innych, świadomego swoich obowiązków wobec Ojczyzny Polaka.
Odkrywcy przyrody
to temat zadania na majówkę dla chętnych uczniów. Zadanie polegało na sfotografowaniu zwierzaka napotkanego podczas rodzinnego, majowego spaceru.Kilku osobom udało się zrobić interesujące zdjęcia. Zapraszamy do obejrzenia.
19
3maj po królewsku
Z okazji 229 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, uczniowie klasy pierwszej i drugiej, uczestniczyli w zdalnych lekcjach historii zaproponowanych przez pracowników naukowych Zamku Królewskiego w Warszawie. Były to dwie lekcje muzealne:
Temat 1: REJTAN – NA RATUNEK POLSCE. HISTORIA BOHATERA SPRZED 200 LAT
Temat 2: PIERWSI W EUROPIE. NOWOCZESNY DOKUMENT Z 3 MAJA
Pierwszego dnia uczniowie poznali postać Jana Matejki, jednego z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku i na podstawie obrazu „Rejtan. Upadek Polski” poznali historię jego bohatera i losów Polski pod zaborami. Drugiego dnia usłyszeli kilka kolejnych faktów związanych z postacią Jana Matejki, a na podstawie obrazu „Konstytucja 3 maja” poznali okoliczności uchwalenia konstytucji. Podczas zajęć uczniowie ponadto uzupełniali tekst, odkrywali obrazy, rozwiązywali krzyżówkę, rozpoznawali postaci namalowane przez Jana Matejkę na swoich obrazach. Sami również wykonywali zadania plastyczne. Pierwsze zadanie polegało na narysowaniu emocji, drugie na zaprojektowaniu karty tytułowej konstytucji swojej klasy.
12W zdalnych lekcjach brali również udział uczniowie klas czwartej, piątej i szóstej. Przeprowadzono trzy lekcje muzealne:
Temat 1: Pierwsi w Europie. Nowoczesny dokument z 3 maja.
Temat 2: Tadeusz Rejtan- bohaterowie i zdrajcy na obrazie Jana Matejki
Temat 3: Jak rządzono kiedyś? Z historii polskiego parlamentaryzmu
Uczniowie wykonywali pracę plastyczną : Zaprojektuj kartę tytułową swojej konstytucji.
13
Dzień Ziemi
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z plakatami wykonanymi przez uczniów klasy VII w programie Word dotyczących corocznie obchodzonego święta naszej planety - Ziemi. Dzień Ziemi, to najważniejsze, najbardziej znane święto i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych. To idea troski o niebieską planetę która łączy wszystkich ludzi. Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta, pomimo epidemii, wychodząc z domu do ogrodu, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa.
Przemoc karmi się milczeniem
Podsumowanie I etapu szkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza
Wyniki I etapu konkursu
1. miejsce - Kuba Kalbarczyk (klasa VI) – 55 punktów
2. miejsce – Paulina Drózd (klasa IV) - 54 punkty
3. miejsce – Magdalena Lędas (klasa VIII) - 53 punkty
4. miejsce – Magdalena Kowalczyk (klasa VII)
5. miejsce – Arkadiusz Szaruga (klasa VIII)
Pytania do konkursu w mojej ocenie nie były łatwe, ale uczestnicy poradzili sobie z nimi znakomicie. Jestem pełna uznania dla ich ciekawości poznawczej i entuzjazmu, które mimo niesprzyjających okoliczności mobilizują ich do wykonania dodatkowej pracy i do zdobywania nowych umiejętności i wiedzy.
A oto pytania drugiego etapu:
- Jaki tytuł nosi nowela, której bohaterem jest mały, wiejski chłopiec, którego marzeniem było posiadanie prawdziwych skrzypiec?
- Jaki tytuł nosi nowela o życiu polskich dzieci w zaborze pruskim?
- Jaki był jej pierwotny tytuł? Dlaczego autor go zmienił?
- Jakie utwory złożyły się na tom: „Humoreski z teki Worszyłły”?
- W jakim celu Henryk Sieniewicz udał się Stanów Zjednoczonych Ameryki? Jakie były literackie efekty tej podróży?
- Jakie utwory Henryka Sienkiewicza noszą nazwę „małej trylogii”?
- Do jakich wydarzeń w dziejach narodu polskiego nawiązują powieści, składające się na „Trylogię?
- W każdej części Trylogii ukazane zostały dramatyczne wątki miłosne. Jak nazywają się ich bohaterowie?
- Co skłoniło Henryka Sienkiewicza do napisania powieści: „Krzyżacy”?
- Jaki tytuł nosiła ostatnia powieść historyczna pisarza, której nie ukończył?
- Czyimi obrazami inspirował się Henryk Sienkiewicz pisząc „Quo vadis”?
- Co jest głównym tematem tej powieści?
- W 1888 roku pisarz wybrał się w podróż do Hiszpanii. Trwała ona 40 dni. Jakie utwory były efektem tej podróży?
- Jaki tytuł nosi jedyna powieść Henryka Sienkiewicza napisana dla dzieci? Gdzie toczy się jej akcja? Jak nazywają się głowni bohaterowie?
- Henryk Sienkiewicz próbował swoich sił jako dramaturg. Jakie tytuły nosiły dwa utwory sceniczne jego autorstwa?
- Jedna z trzech powieści obyczajowych naszego patrona powstawała w Nałęczowie. Jaki tytuł nosiła? Jak nazywała się willa, w której wówczas mieszkał?
- Pisarz wielokrotnie gościł w stolicy polskich Tatr, w Zakopanem. Jaki ślad swojej działalności społecznej tam pozostawił?
- Nasz Patron żył w okresie nasilonej germanizacji i rusyfikacji. Jakie działania pozaliterackie podejmował, aby bronić młodych Polaków przed wynarodowieniem?
- Henryk Sienkiewicz przyczynił się do upamiętnienia największego z poetów polskich, Adama Mickiewicza. W jaki sposób?
Powodzenia!
Galeria prac uczniowskich
klasa siódma - "Komiks - kadry rysunkowe"
5klasa piąta - "Graffiti - sztuka ulicy"
5
Tworzymy, lepimy, rysujemy - szybciej zapamiętujemy
Uczniowie klasy IV, V, VI,VII i VIII, podczas nauki zdalnej na lekcjach historii, biologii, geografii i przyrody wykonywali różnego rodzaju projekty, prace plastyczne i prezentacje multimedialne. Były one pomocne w zapamiętywaniu trudnego materiału. Między innymi: makietę wsi lokacyjnej, oś czasu - Europa i Świat w XVI wieku- najważniejsze wydarzenia, model wybranej przez siebie tkanki, model neuronu, plakat dotyczący wybranego gatunku zwierzęcia wodnego. Aktywna nauka pozwalała uczniom na głębsze zapamiętywanie treści materiału. To tylko niektóre prace. Czekamy na resztę, bo jest się czym pochwalić. Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc i wspieranie swoich pociech.
15Treści historyczne
28Treści przyrodnicze
Pożeracze smutków
Uczniowie klasy III z pomocą rodziców podczas nauki zdalnej wykonali maskotki – przytulanki ,,Pożeracze smutków". Zabawki umilą im wolny czas spędzony w domu bez szkoły i kolegów. Każdej przytulance zostało nadane imię. Dziękujemy rodzicom za pomoc.
11
Wiosna w gospodarstwie wiejskim
- 14
Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klasy pierwszej omawiali tematy związane z budzącą się do życia przyrodą, wiosennymi zmianami w najbliższym otoczeniu i zwierzętami hodowlanymi. Podsumowaniem zajęć było wykonanie makiety gospodarstwa wiejskiego. Uczniowie zebrali z całego domu, ogrodu i podwórka potrzebne materiały: papier, tekturę, pudełka, plastelinę, patyczki, gałązki, korę drzew i figurki zwierząt. Z pomocą rodziców stworzyli z tych elementów budynki, ogrodzenia, zwierzęta domowe i rośliny. W ten sposób powstały prawdziwe dzieła sztuki.
Widać, że zarówno wśród dzieci, jak też ich rodziców nie brakuje miłośników prac plastycznych i pasjonatów rękodzieła.
Zabawki z butelek
W okresie przedświątecznym dzieci z oddziału przedszkolnego podjęły wyzwanie, aby wykonać przedmiot użytkowy lub zabawkę z wykorzystaniem butelek plastikowych. Powstały różnorodne prace, które udowadniają, że nawet zwykłą butelkę możemy przetworzyć na wiele zachwycających rzeczy. Jeden z przedszkolaków- Wojtuś przekazał wszystkim świąteczne życzenia, prezentując przepięknie pomalowane jajka.
12
Ozdoby wielkanocne
klasa trzecia
14
Kubusiowi -przyjaciele natury
Na zajęciach zdalnych w klasach młodszych realizowany był program "Kubusiowi – przyjaciele natury". Uczniowie klasy III wykonali pracę plastyczną p.t. "Las" z wykorzystaniem makulatury – kolorowych gazet, techniką: wydzieranka. Wszystkie prace dzieci są ciekawe.
10
"Jem zdrowo, jem kolorowo"
Przed Świętami Wielkanocnymi pedagog szkolny p. Grzegorz Zjawiony, zaproponował chętnym uczniom naszej szkoły, kulinarne zadanie. Polegało ono na przyrządzeniu (przy niewielkiej pomocy rodziców) potrawy, składającej się z produktów w 5 różnych kolorach. Jesteśmy pewni, że wielu uczniów włączyło się w swoich domach w przygotowanie świątecznych pyszności. Natomiast dokumentację fotograficzną własnych kulinarnych poczynań przesłali Marcin i Oskar Kot, Amelka i Marcel Bernat, Paulinka Drózd z siostrą Olą i Zuzia Ciuba. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, rzeczywiście na talerzach jest zdrowo, kolorowo i niezwykle apetycznie.
11
Klasa druga - ekologicznie
- 7
Jedną z prac, którą wykonali uczniowie klasy drugiej podczas zdalnego nauczania były roboty. Warunek był tylko jeden, należało do zrobienia urządzenia wykorzystać materiały odpadowe. Powstały bardzo interesujące prace. Gratulujemy Dzieciom i Rodzicom inwencji twórczej.
Pierwsze wiosenne kwiaty
- 12
Pod koniec marca uczniowie klasy pierwszej i drugiej powitali wiosnę własnoręcznie wykonanymi kwiatami.
Wesołego Alleluja
Wszystkim, którzy odczuwają już brak kontaktu z dobrą książką
BIBLIOTEKA SZKOLNA
poleca…
WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.
OFERTY FIRM
Empik Premium bezpłatnie przez 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
- Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
- Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
- Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
- Aktywuj usługę Empik Premium.
- Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.