23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz innych zaburzeń z nią związanych, a także o konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.
Objawy depresji to: obniżony nastrój, niska samoocena, brak poczucia sensu, trudności w koncentracji, kłopoty z podejmowaniem decyzji, męczliwość, mniejsza aktywność, poczucie winy, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, myśli o śmierci i samobójstwie.
Na rozwój depresji wpływać mogą różne czynniki m. in. takie jak: przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Coraz częściej dotyka ona osób młodych. Pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na zdrowie psychiczne ludności.
Należy pamiętać o tym, że depresja jest uleczalna, choć może nawracać. Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.
Polecamy materiały informacyjne zamieszczone na stronach internetowych kampanii społecznych oraz instytucji prowadzących poradnictwo w zakresie zagadnienia depresji:
https://twarzedepresji.pl/
https://forumprzeciwdepresji.pl/
https://stopdepresji.pl/