• 08.03.2024r. Roztrzygnięcie konkursów organizowanych przez Samorząd Uczniowski

        • Międzynarodowy Dzień Kobiet stał się w naszej szkole dniem podsumowania konkursów organizowanych przez Samorząd Uczniowski. 

          Uczniowie otrzymali nagrody za udział w akcji zbiórki plastikowych nakrętek. Korki przekazywane na rzecz Hospicjum im. Matki Teresy w Puławach. W tej charytatywnej akcji wyróżnili się następujący uczniowie:

          Nikola Potyra, Zofia Burczak, Eliza Jońska, Kacper Kozłowski, Zuzanna Pawlik, Wiktoria Olszak, Nikola Bilska - Kozdrój, Ignacy Nurzyński, Lena Kursa, Marcel Kamiński, Mikołaj Kamiński, Aleks Woliński, Izabela Potryra, Ignacy Hadam, Wiktoria Grobel, Marcel Bernat, Martyna Noworolnik, Mikołaj Kowalczyk, Hubert Henrykowski, Wiktoria Potyra, Lena Gałgan, Antoni Janiszek, Kacper Szlendak, Franciszek Ciuba, Piotr Pawlik, Justyna Rybak, Daria Iwanowska, Martyna Gałgan. 

          Kolejne nagrody powędrowały do uczniów, którzy zasłużyli się przy akcji zbiórki zużytego elektrosprzętu organizowanego w ramach akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci" prowadzonego przez Samorząd Uczniowski we współpracy z firmą Green Office Ecologic. Byli to: Eliza Jońska, Franciszek Ciuba, Antoni Janiszek, Julia Gajek, Adam Wawer, Miłosz Cybula, Zuzanna Ciuba. 

          Od wielu lat nasza szkoła organizuje zbiórkę zużytych baterii. Akcja ta cieszy się nadal dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Nagrody w tej akcji otrzymali: Kuba Kapusta, Mikołaj Kowalczyk, Ignacy Nurzyński, Marcel Kamiński, Mikołaj Kamiński, Eliza Jońska, Martyna Noworolnik, Bartosz Szlendak, Piotr Pawlik, Wiktoria Olszak, Kacper Szlendak, Aleks Woliński, Nikola Potyra, Ignacy Hadam, Martyna Gałgan, Wiktoria Grobel, Marcel Bernat, Franciszek Ciuba, Justyna Rybak, Antoni Janiszek, Daria Iwanowska, Zofia Burczak. 

          W tym dniu Samorząd Uczniowski podsumował również konkurs na "Najpiękniejszą Kartkę Walentynkową". Do konkursu zgłoszono 26 prac, które ozdabiały korytarz szkolny w ostatnim czasie. W wyniku głosowania przeprowadzonego przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego wśród pracowników szkoły nagrody otrzymali następujący uczniowie. 

          I miejsce zajęła Emilia Kubak ( klasa 0)

          II miejsce zajęli Błażej Rybak ( klasa 0) oraz Szymon Kowalczyk ( klasa III)

          III miejsce zajęły Lena Gałgan ( klasa III) oraz Malwina Kowalczyk ( klasa V)

        • SZKOLNE DNI PROFILAKTYKI

        • W dniach 04- 07 marca w naszej szkole odbyły się Szkolne Dni Profilaktyki. Celem przedsięwzięcia było:

          - promowanie zdrowego stylu życia,

          - upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień,

          - przeciwdziałanie uzależnieniom,

          - przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych,

          - kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacji z innymi.

          Uczniowie w czasie tych dni uczestniczyli w:

          - zajęciach prowadzonych przez szkolnych specjalistów

          - warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez Centrum Profilaktyki i Reedukacji „Atelier”:

          * „Między postępem, a zagrożeniem – fonoholizm, czyli co?”- prowadzonych dla klas I-III,

          * „Włącz blokadę na cyberprzemoc” – prowadzonych dla klas IV-VIII.

          W ramach zajęć uczniowie zdefiniowali, czym jest uzależnienie, jakie są jego rodzaje i konsekwencje. Warsztaty nawiązywały w szczególności do uzależnienia od urządzeń ekranowych oraz dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc i jakie są jej konsekwencje.

          W tym czasie odbył się również program rekomendowany Debata, w którym uczestniczyli uczniowie klas V i VI. Warsztaty te miały na celu propagowanie zdrowego stylu życia oraz wzmocnienie postaw pro-abstynenckich u nastolatków stojących przed progiem inicjacji alkoholowej.

        • Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

        •  1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

               Niezłomni bohaterzy walczyli  nie tylko o prawdziwą wolność Polski, ale i o wiarę. I chociaż w większości zostali zgładzeni, to moralnie odnieśli zwycięstwo. Wartości, których bronili są wciąż takie same: Bóg, Honor i Ojczyzna. Postawa Niezłomnych zobowiązuje nas do pamięci i jeszcze większego zgłębiania historii naszego kraju, któremu na każdym etapie dziejów nie brakowało bohaterów.

               Krótki apel z tej okazji przygotowali uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem nauczyciela historii p. Marzeny Frączek.

           

        • Łucka 26.02.2024r. Mistrzostwa Rejonu Szkół Podstawowych w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt rocznik 2011 i młodsze

        • W dniu 26 lutego w Szkole Podstawowej w Łucce, powiat Lubartów odbyły się Mistrzostwa Rejonu w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców, w kategorii - Igrzyska Dzieci dla uczniów z klas VI-tych i młodsi. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały uczennice: klasy VI Karolina Kubak i klasy V Malwina Kowalczyk. Dwie pierwsze drużyny awansowały do finałów wojewódzkich, które odbędą się 1 marca w Hrubieszowie. Nasz drużyna  dziewcząt  zdobyła  wysokie  VII miejsce  i niestety nie awansowała  do finałów wojewódzkich. Uczniami podczas zawodów opiekował się pan Tomasz Bielawski. Wielkie brawa dla zawodniczek za udział w zawodach i walkę do końca turnieju.

          Dziewczynom życzymy powodzenia na zawodach w przyszłym roku szkolnym.

        • Geograficzny projekt edukacyjny- ,,Kraj w pudełku”

        • Uczniowie klasy szstej wraz z nauczycielem geografii p. Marzeną Fraczek brali udział w projekcje edukacyjnym ,,Kraj w pudełku”. Celem projektu było zapoznanie uczniów z wybranymi krajami w innowacyjny sposób. Trzeba było zebrać 10 przedmiotów, które kojarzyły się uczniowi z wybranym przez niego państwem (zabytki, stroje, sławne postacie, kuchnia, wynalazki), następnie ozdobić tak pudełko, aby również kojarzyło się z danym państwem. Efekty swojej pracy uczniowie musieli zaprezentować na forum klasy.

        • 23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

        • 23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów Dnia Walki z Depresją jest upowszechnienie wiedzy na temat tej choroby oraz innych zaburzeń z nią związanych, a także o konieczności jej diagnozowania i podejmowania odpowiedniego leczenia.

          Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Depresja nazywana jest chorobą duszy i ciała. Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. Mimo tego, że występuje bardzo często, wciąż jest stygmatyzowana, a osoby na nią cierpiące wstydzą się szukać pomocy. Depresja to nie tylko zmiany nastroju. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu.

          Objawy depresji to: obniżony nastrój,  niska samoocena, brak poczucia sensu, trudności w koncentracji, kłopoty z podejmowaniem decyzji, męczliwość, mniejsza aktywność, poczucie winy, zaburzenia snu, zaburzenia apetytu, bóle i zawroty głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe, myśli o śmierci i samobójstwie.

          Na rozwój depresji wpływać mogą różne czynniki m. in. takie jak:  przedłużający się stres, presja społeczna czy środowiskowa. Coraz częściej dotyka ona osób młodych. Pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na zdrowie psychiczne ludności.

          Należy pamiętać o tym, że depresja jest uleczalna, choć może nawracać.  Dbajmy o swoje zdrowie psychiczne.

          Polecamy materiały informacyjne zamieszczone na stronach internetowych kampanii społecznych oraz instytucji prowadzących poradnictwo w zakresie zagadnienia depresji:

          https://twarzedepresji.pl/

          https://forumprzeciwdepresji.pl/

          https://stopdepresji.pl/

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Naszej Szkole - 22.02.2024r.

        • W "cudzysłowiu" czy w "cudzysłowie"? "Ten pomarańcz" czy "ta pomarańcza"? Z tymi i innymi podobnymi językowymi dylematami zmierzyło się 35 uczniów z klas IV - VIII rozwiązując test konkursowy "Mistrz Języka Polskiego". Test przygotowały panie polonistki: pani Magdalena Chachaj oraz pani Justyna Mazur - Szlendak. W ten sposób w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, święto utworzone w 1999 r. przez UNESCO w celu ochrony języków narodowych jako dziedzictwa kulturowego.  

          Najwyższe wyniki w kategorii klas IV - VI

          - Aleksandra Drózd - klasa IV - 77%

          - Emilia Czerska - klasa VI - 77%

          - Zuzanna Ciuba - klasa VI - 75%

          - Karolina Kubak - klasa VI - 75 %

          - Agata Rybak - klasa V - 64 %

        • Powrót do szkoły po feriach

        • Drodzy Rodzice!

          Minął nam okres ferii zimowych i  związany z tym wypoczynkiem okres wyjazdów i przebywania w ośrodkach  kulturalno-społecznych, rekreacyjnych, rozrywkowych takich jak: basen, kino, teatr, hale sportowe, obozy zimowe, półkolonie a tym samym przebywanie w większych skupiskach ludzkich.  Jest to czynnik sprzyjający zarażeniu chorobą, która każdy zna - wszawicą. Poniższe informacje są po to by, z jednej strony nie obawiać się wszawicy (bo potrafimy sobie z nią skutecznie radzić), a z drugiej strony by nie żyć w przekonaniu, że problem Mnie nie dotyczy (ponieważ dotyczy każdego). Niestety wszawica mimo osiągnięć cywilizacyjnych nadal pojawia się i rozprzestrzenia bardzo szybko. Szczególnie narażone są na nią dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Problemowi również sprzyja wspólna nauka, zabawa i brak samodzielności dziecka w zachowaniu higieny osobistej. Dlatego też przekazuję wskazówki profilaktyczne dla rodziców i ich dzieci ponieważ na rodzicach spoczywa odpowiedzialność za prawidłową higienę i czystość dziecka.

          Na co zwrócić szczególna uwagę, czyli objawy wszawicy:

          • Swędzenie i zaczerwienienie skóry głowy- szczególnie na linii włosów,
          • Częste drapanie głowy, uczucie pieczenia,
          • Grudki na skórze głowy(strupki od ukąszeń),
          • Szarobiałe kuleczki (gnidy) o wielkości około1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają się strząsnąć najczęściej na karku, skroniach, za uszami,
          • Przeczosy czyli ranki powstające na skutek drapania się.

          Co robić, jeśli na głowie dziecka pojawiły się wszy lub gnidy:

          • Poinformować wychowawcę lub bezpośrednio dyrektora o wszawicy zauważonej u dziecka.
          • Zastosować dziecku kuracje dostępnymi w aptekach środkami przeciwko wszom. Należy dostosować się do zaleceń podanych przez producenta.
          • Z włosów dziecka ściągnąć wszystkie gnidy (bardzo ważne!)
          • Kurację należy zastosować u pozostałych członków rodziny
          • Po 7-10 dniach należy powtórzyć kuracje preparatem przeciwko wszom.
          • Wyprać bieliznę pościelową, ręczniki, czapki, szaliki, poduszki, nakrycia na łóżka w temperaturze 60 stopni C
          • Wszy i gnidy giną przy temp.53,5 stopnia C
          • Wszystkie grzebienie, szczotki i przedmioty służące do pielęgnacji włosów(a także gumki, spinki, opaski) dokładnie myć w gorącej wodzie z detergentem.
          • Odzież zabawki inne przedmioty, których nie można wyprać należy zamknąć co najmniej na 2 tygodnie w szczelnej torbie foliowej. Po tym czasie wszy i gnidy zginą. Następnie przedmioty te należy dokładnie wytrzepać.
          • Poinformować rodziców dzieci, z którymi stykało się dziecko poza przedszkolem i szkołą, że doszło do zarażenia.

          Jak postępować ,aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:

          • Czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka, związywać długie włosy.
          • Myć głowę co najmniej 2 ,3 razy w tygodniu.
          • Uczyć je aby nie pożyczało przyborów higieny osobistej (grzebieni, szczotek).
          • Przypominać mu aby nie korzystało z pożyczonych czapek i szalików.
          • Sprawdzać stan czystości głowy dziecka po pobycie na feriach, wycieczkach itp., a także po podróżach pociągiem, samolotem, autobusem.
          • W przypadku prośby ze szkoły o konieczności sprawdzania czystości głowy dziecka wykonywać to bardzo dokładnie i codziennie. Sprawdzać też czystość głów pozostałych domowników.

          Podstawową zasadą profilaktyki jest stała, systematyczna kontrola czystości skóry i włosów dokonywana przez rodziców i natychmiastowa likwidacja gnid i wszy w przypadku ich zauważenia.

          Bardzo proszę o zapoznanie się z filmem instruktażowym:   www.pokonajwszy.pwn.pl

          Agnieszka Rułka, pielegniarka szkolna.

        • II Miejsce Naszych Uczennic na Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym. Puławy 15.02.2024r.

        • Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w Drużynowym Tenisie Stołowym Szkół Podstawowych dziewcząt i chłopców w kategorii - Igrzyska Dzieci. Klasy IV - VI.

          W dniu 15 lutego w Szkole Podstawowej nr 3 w Puławach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Puławskiego w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt i chłopców, w kategorii - Igrzyska Dzieci dla uczniów z klas VI-tych i młodsi. Naszą szkołę w kategorii dziewcząt reprezentowały uczennice: klasy VI Karolina Kubak i klasy V Malwina Kowalczyk a w kategorii chłopców uczniowie: klasy VI Bartosz Wolski oraz klasy V Natan Kawka. Drużyna  dziewcząt  zdobyła  wysokie   II miejsce  i   awansowała  na  zawody  rejonowe  a  chłopcy  o siągneli V miejsce i nie przeszli do następnego etapu zawodów. Uczniami podczas zawodów opiekował się dyrektor szkoły  Paweł Zając. Wielkie brawa dla zawodniczek i zawodników za walkę do końca turnieju.

          Dziewczynom życzymy powodzenia na zawodach rejonowych w Łucce w dniu 26.02.2024r.

        • Wielki Sukces Naszych Uczniów w Konkursie Recytatorskim w Osinach.14.02.2024r.

        • „W świecie księdza Jana…”

          Takie motto przyświecało tegorocznemu Gminnemu Konkursowi Recytatorskiemu Poezji ks. Jana Twardowskiego, który odbył się 14 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Osinach.

          Wzięło w nim udział 31 najlepszych recytatorów ze szkół w gminie Żyrzyn, którzy zostali wcześniej wyłonieni w eliminacjach szkolnych.

          Naszą szkołę reprezentowali: Eliza Jońska (kl. I), Julia Szlendak (kl. II), Wiktoria Olszak (kl. III), Aleksandra Drózd (kl. IV), Wojciech Szymanek (kl. IV), Zuzanna Ciuba (kl. VI), Julia Cholewa (kl. VI), Karolina Kubak (kl. VI), Iza Pawlik (kl. VII).

          Każdy z uczestników włożył serce i zaangażowanie w prezentację wybranego dzieła, co sprawiło, że konkurs stał się prawdziwym świętem sztuki słowa. Wysoki poziom prezentacji uczniów nie pozostał niezauważony.

          Jest nam niezmiernie miło poinformować, że wśród nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.

          W kategorii klas młodszych (I-IV) II miejsce zajął Wojciech Szymanek z klasy IV, a w kategorii klas starszych (V-VIII) III miejsce zajęła Iza Pawlik z klasy VII.

          Konkurs recytatorski dostarczył niezapomnianych emocji i artystycznych doznań, ale także podkreślił istotę kultury w edukacji młodego pokolenia.

          Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników, opiekunów, a także rodziców, którzy przyczynili się do tego sukcesu.

        • Bezpieczne ferie zimowe

        • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE    

          Od dnia 29 stycznia rozpoczną  się ferie zimowe. Choć zimowa aura w wielu regionach nie rozpieszcza, przerwa od szkoły to dla najmłodszych wymarzony czas odpoczynku i beztroskich zabaw. Bez względu na pogodę – trzeba pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania. Co trzeba wiedzieć, planując dzieciom zimowe atrakcje w domu i na wyjeździe?

           Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, ubrania, kreskówka

Opis wygenerowany automatycznie

           

          Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych ferii 😊

           

           

           

                                

        • Wręczenie stypendiów naukowych i sportowych

        • W czwartek, 25 stycznia, odbyła się w naszej szkole ważna uroczystość. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego, odśpiewaniu hymnu państwowego i powitaniu gości, Wójt Gminy Żyrzyn Pan Andrzej Bujek oraz Dyrektor Szkoły Pan Paweł Zając uroczyście wręczyli stypendia uczniom, którzy w pierwszym półroczu roku szkolnego 2023/2024 osiągnęli najlepsze wyniki w nauce i sporcie.

          Stypendia naukowe otrzymali:

          Aleksandra Drózd z klasy czwartej

          Zuzanna Ciuba z klasy szóstej

          Agata Rybak z klasy piątej

          Wiktoria Potyra z klasy czwartej

          Izabela Pawlik z klasy siódmaj

          Stypendia sportowe otrzymali uczniowie klasy siódmej

          Bartosz Głuch

          Tomasz Głuch

          Piotr Pieńkosz

          Bartosz Szlendak

          Kacper Walasek

          Adam Wawer

          Serdecznie GRATULUJEMY Stypendystom i ich Rodzicom. Życzymy dalszych sukcesów.

        • "Jak co roku w karnawale, wszyscy bawią się wspaniale"

        • W poniedziałek, 22 stycznia, w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Przed południem bawiły się dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III, po południu uczniowie klas starszych. Tego dnia uczestnicy balu wcielili się w różne postacie. Na sali gimnastycznej gościliśmy: królewny, księżniczki, wróżki, piratów, strażaków, sportowców, policjantów i wiele innych postaci. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach z nagrodami. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszył śmiech i radość, a cały bal karnawałowy przebiegał w miłej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń. W trakcie karnawałowych szaleństw był czas na  słodki poczęstunek, który przygotowali swoim pociechom w klasach rodzice.

        • Jasełka o Bożym Narodzeniu. 06.01.2024.

        • W kościele parafialnym w Parafiance podczas obchodów Święta Objawienia Pańskiego, czyli Święta Trzech Króli, uczniowie Szkoły Podstawowej w Skrudkach wystawili jasełka o Bożym Narodzeniu

          Święta Bożego Narodzenia zajmują szczególne miejsce w sercu każdego z nas. Z tej okazji 6 stycznia 2024 r. w pięknie udekorowanej świątyni, wśród blasku lampek i choinek, młodzi aktorzy z klasy drugiej, trzeciej i czwartej, pod opieką wychowawczyń p. Grażyny Karczmarz, p. Marii Grobel - Wojdy i nauczycielki muzyki p. Agnieszki Czaplickiej przedstawili sceny narodzin Chrystusa.

          Ta szczególna noc, noc narodzin Zbawiciela Jezusa Chrystusa została przybliżona parafianom przez Marię i Józefa, Mędrców ze Wschodu, skromnych pastuszków, a także piękne anioły, które zstąpiły tego dnia na ziemię. Całość przedstawienia dopełniły kolędy i pastorałki śpiewane przez uczniów. W wielkim skupieniu wsłuchiwano się w treść przygotowanych jasełek. Wagę artystycznego wydarzenia podkreślił w słowach uznania i podziękowania      ks. proboszcz Paweł Janczak. Przedstawienie zgromadziło w świątyni wielu parafian, którzy w podziękowaniu za występ gorąco oklaskiwali młodych wykonawców.

        • Rostrzygnięcia Konkursów Świątecznych - 22.12.2023r.

        • Jak co roku nasi uczniowie  biorą udział w konkursie na przygotowanie najpiękniejszej ozdoby świątecznej organizowanym przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego panią Justynę Młynarczyk oraz panią Justynę Mazur - Szlendak. Na konkurs wpłynęły różnorodne prace: stroiki, bombki, kartki świąteczne oraz dwudziestometrowy łańcuch, który pięknie przyozdobił szkolną choinkę. 

          Laureaci konkursu:

          I miejsce - Aleks Woliński - klasa I

          II miejsce - Wiktoria Potyra - klasa IV

          III miejsce - Julia Gajek - klasa V

          Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody, a pozostali uczestnicy drobne upominki.