W dniach 25.04-25.04 uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami wzięli udział w wycieczce szkolnej do Białowieskiego Parku Narodowego. Podczas wyjazdu, w czwartek, uczniowie miło spędzili czas podczas wizyty w Cenrum Zabaw w Białej Podlaskiej. Przeszli ścieżkę przyrodniczą wspólnie z leśnikiem z Nadleśnictwa Sarnaki. Odwiedzili Sanktuarium w Grabarce, zwane "Jasną Górą dla prawosławnych". W piątek wspólnie z przewodnikiem muzealnym obejrzeli ekspozycje Muzeum Przyrodniczego w Białowieży oraz rezerwat pokazowy żubrów.
Aktualności
Wycieczka turystyczno- krajoznawcza uczniów klas I-III do Białowieskiego Parku Narodowego
- 34
Informacja dla rodziców i uczniów
Informuję, iż zajęcia lekcyjne w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach w dniu 24 kwietnia 2019 roku odbędą się z godnie z planem poszczególnych klas oraz oddziału przedszkolnego. Zajęcia z projektu Edukacja w Gminie Żyrzyn na godzinie zerowej od 7.20 również odbędą się zgodnie z planem.
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach
Paweł Zając
Drodzy rodzice i uczniowie
Przypominamy, że dni 15 - 17 kwietnia 2019 r. są dniami wolnym od zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów. W tych dniach odbędą się egzaminy ósmoklasistów, o czym byliście Państwo informowani we wrześniu 2018 r. Przypominamy również, że wiosenna przerwa świąteczna trwa od 18 do 23 kwietnia 2019 r.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
Informacja dotycząca egzaminów ósmoklasisty
Drodzy ósmoklasiści
Dyrektor szkoły ogłasza, iż egzamin ósmoklasisty odbędzie się zgodnie z planem.
W poniedziałek odbędzie się egzamin z języka polskiego.
We wtorek egzamin z matematyki.
W środę egzamin z języka angielskiego.
We wszystkie dni autobus szkolny będzie kursował zgodnie z poniższym harmonogramem:
7.30 – Wilczanka
7.40 – Strzyżowice
7.50 – Parafianka
8.00 – Szkoła w Skrudkach.
Odwóz odbędzie się bezpośrednio po egzaminach.
Przypominamy, iż każdy uczeń ma obowiązek mieć przy sobie legitymację szkolną lub inny dokument potwierdzający tożsamość oraz 2 czarne długopisy i linijkę na egzamin z matematyki.
DRODZY RODZICE
Skrudki 05.04.2019r.
Od 8 kwietnia 2019 r. planowana jest ogólnopolska akcja protestacyjna nauczycieli.
W czasie protestu w naszej szkole zostaną zorganizowane w miarę możliwości osobowych zajęcia opiekuńczo – wychowawcze. Szczegółowe informacje dotyczące organizacji pracy szkoły będą przekazywane Państwu na bieżąco, za pośrednictwem szkolnej strony internetowej lub telefonicznie z dyrektorem szkoły lub sekretariatem szkoły pod numerem 81 8803070.Paweł Zając
Informacja dla rodziców dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli, w których odbędzie się strajk
INFORMACJA dla rodziców dzieci uczęszczajqcych do szkół i przedszkoli, w których odbędzie się strajk Przypominamy, ze zgodnie z przepisami zaistnienie okoliczności uzasadniających konieczność sprawowania przez pracownika osobistej opieki nad zdrowym dzieckiem do lat 8 z powodu nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, jest usprawiedliwioną nieobecnością pracownika w pracy. Stanowi tak § 3 pkt 3 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 1632). Dowodem usprawiedliwiajqcym nieobecność w pracy z tego powodu jest oświadczenie pracownika. Należy pamiętać, ze pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia (przyczyną nieobecności może być ogłoszenie strajku w przedszkolu, do którego uczęszcza dziecko pracownika). O nieobecności z takiej przyczyny i przewidywanej długości tej nieobecności, pracownik jest obowiązany zawiadomić pracodawcę niezwłocznie, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. - Jeżeli obowiązujący u danego pracodawcy regulamin pracy lub układ zbiorowy pracy nie określa sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Okres usprawiedliwionej nieobecności rodzica w pracy z powodu zamknięcia przedszkola lub szkoły, jest okresem, za który pracownik otrzymuje zasiłek opiekuńczy. Wynika to z treści art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1368 ze zm.). Zgodnie z art. 33 ust. 1 pkt I ww. ustawy, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, w tym przypadku nie dłużej jednak niż przez okres 60 dni w roku kalendarzowym. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku (art. 35 ust. 1 ustawy). Powyższe uprawnienie przysługuje rodzicom, współmałżonkowi albo współmałżonce rodzica oraz osobom, które przysposobiły dziecko lub przyjęły na wychowanie i utrzymanie. Uprawnienie do zasiłku nie przysługuje jednak, gdy inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogą zapewnić dziecku opiekę.
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2019 R.
W dniu 5 kwietnia 2019 roku zwalnia się uczniów Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Skrudkach z części zajęć lekcyjnych celem odbycia Rekolekcji Wielkopostnych. Msza święta z nauką rozpoczyna się w Kościele parafialnym w Parafiance o godzinie 12.00 dla oddziału przedszkolnego oraz klas I-VIII
Plan Rekolekcji Wielkopostnych 2019
05 kwietnia 2019 r. Piątek
Oddział Przedszkolny”0” i Klasy I- III
11.40 przejazd autobusem szkolnym do kościoła pod opieka nauczycieli wychowawców.
1200 – 1300 nauka rekolekcyjna
13.00 odjazd autobusu do Skrudek i Wilczanki
13.10 odjazd autobusu do Strzyżowic, Kośmina i Jaworowa.
Parafianka po mszy udaje się samodzielnie i pod opieką rodziców do domów
Klasy IV- VIII
11.50 przejazd autobusem szkolnym do kościoła
1200 – 1300 nauka rekolekcyjna
13.00 odjazd autobusu do Skrudek i Wilczanki
13.10 odjazd autobusu do Strzyżowic, Kośmina i Jaworowa.
Parafianka po mszy udaje się samodzielnie i pod opieką rodziców do domów.
- Dyżury wg harmonogramu
- Przerwy w tym dniu wg następującego harmonogramu
- 8.55 - 9.05
- 9.50 - 10.00
- 10.45 - 10.55
- 11.40 –11.55
- Obiady będą wydawane od godz. 10.45 kl. I - III i 11.40 kl. IV-VII
- Nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo uczniów w czasie rekolekcji aż do czasu wykonania odwozów.
INFORMACJA DLA RODZICÓW
Informujemy, że w miesiącu kwietniu 2019 r. koszt obiadów w naszej szkole wynosi:
II danie z kompotem – 66,00
II danie bez kompotu – 60,00
nr konta: 65 8191 1071 2006 6000 0220 0002 Bank Spółdzielczy w Cycowie oddział w Żyrzynie.
Termin płatności do15 kwietnia 2019r.
Mobilne planetarium
18 marca odbył się w naszej szkole pokaz mobilnego planetarium. Uczniowie poznali budowę Układu Słonecznego, gwiazd, planet. Oglądali kolekcję meteorytów i innych śladów upadku materii kosmicznej na Ziemi. Poznali budowę rakiety, promu kosmicznego. Dowiedzieli się jakimi przyrządami astronomicznymi posługiwał się w swoim obserwatorium Mikołaj Kopernik. Uczniowie obejrzeli film pt. "Pan Kometa".
7
Poznajemy życie pingwinów
18 marca uczniowie klasy drugiej brali udział w Konkursie wiedzy "Życie pingwinów". W pierwszym etapie konkursu uczniowie pisemnie odpowiadali na pytania testowe. Po przeliczeniu punktów do drugiego etapu zakwalifikowało się czworo dzieci: Amelia Bernat, Patryk Kozłowski, Piotr Pieńkosz i Natalia Rułka. W drugim etapie dzieci odpowiadały na dodatkowe pytania zadawane przez nauczycieli i kolegów. Zwycięzcą konkursu został Patryk Kozłowski. Gratulujemy!
Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
- 3
5 marca 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Żyrzynie odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej: Kinga Kamola, Magdalena Kowalczyk, Amelia Sosnowska, Izabela Szczęsna i Martyna Szlendak.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z dwudziestu pytań zarówno dotyczących historii straży pożarnych jak i praktycznej wiedzy na temat przepisów przeciwpożarowych i zasad postępowania na wypadek pożaru.
Zwycięzcą gminnego etapu Turnieju okazał się uczeń szkoły podstawowej w Żyrzynie, ale tuż za nim znalazły się Kinga Kamola i Magdalena Kowalczyk, które zdobyły po 16 punktów.
Wszystkim naszym uczestniczkom gratulujemy i życzymy zwycięstwa w przyszłym roku.
Zabawa karnawałowa
- 55
Gminny konkurs recytatorski poezji ks.Jana Twardowskiego
- 13
Dnia 18 lutego br. odbył się Gminny Konkurs Recytatorski poezji księdza Jana Twardowskiego, który został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Osinach noszącą imię wieszcza. Z naszej szkoły wzięli udział następujący uczniowie – Paulina Drózd (kl. III), Patrycja Jońska (kl. III), Oskar Kot (kl. III), Julita Łuka (kl. IV), Natalia Szkoda (kl. IV), Bartosz Szymanek (kl. V), Kinga Kamola (kl. VI), Julia Gałuszewska (kl. VII), Natalia Pawłowska (kl. VIII) i Krzysztof Kowalewski (kl. VIII).
Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji jury ogłosiło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
W kategorii wiekowej kl. I – IV drugie miejsce zajęła Julita Łuka.
Natomiast w kategorii wiekowej kl. V –VIII pierwsze miejsce zajął Krzysztof Kowalewski, a miejsce trzecie przyznano Bartoszowi Szymankowi.
Uczniów do konkursu przygotowała pani Magdalena Chachaj oraz pani Justyna Mazur-Szlendak.
Dodatkowo uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie plastycznym.
Komisja dokonała oceny prac zgodnie z założeniami regulaminu. Po przeprowadzeniu analizy prac, wyłoniono laureatów i wyróżnionych.
W kategorii szkoła podstawowa klasy 0 – II laureatką z naszej szkoły została Izabela Pawlik (kl. II), a wyróżnienie otrzymała Karolina Kubak (kl. I).
W kategorii szkoła podstawowa klasy IV – VI laureatami zostali Kuba Kalbarczyk (kl. V) oraz Kinga Kamola (kl. VI).
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.
V Szkolny Turniej Szachowy
- 13
W środę, 7 lutego, już po raz piąty odbywał się w naszej szkole Szkolny Turniej Szachowy. Wzięło w nim udział 34 uczniów i uczennic z klas 1 – 8. Młodzi szachiści musieli rozegrać pięć partii, w których przeciwników wskazywał im komputer. Zawodnicy klasyfikowani byli w czterech kategoriach: chłopcy klas 1 – 3, chłopcy klas 4 – 8, dziewczęta klas 1 – 3, dziewczęta klas 4 – 8. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał Członek Zarządu Polskiego Związku Szachowego, pan Krzysztof Góra. Sponsorem Turnieju był Bank Spółdzielczy w Cycowie, który ufundował nagrody dla zwycięzców i słodycze dla wszystkich uczestników.
Wyniki Turnieju:
Chłopcy klas 1 – 3:
- miejsce - Krzysztof Stachyra (klasa 3)
- miejsce - Oskar Kot (klasa 3)
- miejsce - Patryk Kozłowski (klasa 2)
Chłopcy klas 4 – 8:
- miejsce - Krzysztof Kowalewski (klasa 8)
- miejsce - Mikołaj Biber (klasa 4)
- miejsce - Jan Biber (klasa 4)
Dziewczęta klas 1 – 3:
- miejsce - Paulina Drózd (klasa 3)
- miejsce - Patrycja Jońska (klasa 3)
- miejsce - Emilia Czerska (klasa 1)
Dziewczęta klas 4 – 8:
- miejsce - Julia Szlendak (klasa 8)
- miejsce - Kinga Kamola (klasa 6)
- miejsce - Nadia Lengier (klasa 5)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy sportowej postawy i woli walki!
X Zimowy Turniej Szachowy dla Dzieci
9 lutego 2019 roku w Szkole Podstawowej w Osinach odbył się X Zimowy Turniej Szachowy dla Dzieci. Zgromadził on ponad stu młodych szachistów, wśród których znalazło się 11 uczniów naszej szkoły. Byli to: Bartosz Czerski, Paulina Drozd, Julia Strumnik (klasa 3), Jan Biber, Mikołaj Biber (klasa 4), Nadia Lengier, Natalia Kozak, Bartosz Szymanek (klasa 5), Magdalena Lędas (klasa 7), Julia Szlendak i Krzysztof Kowalewski (klasa 8).
Turniej rozegrano w siedmiu partiach, po których ogłoszono wyniki. W kategorii dziewcząt do lat 10- ciu Julia Strumnik zajęła siódme miejsce, a Paulina Drozd – jedenaste.
W kategorii dziewcząt do lat 15-tu najlepszą szachistką naszej szkoły okazała się Natalia Kozak, która zajęła jedenaste miejsce. Julia Szlendak była trzynasta , Magdalena Lędas – piętnasta, a Nadia Lengier szesnasta.
Bartosz Czerski znalazł się na dwudziestym piątym miejscu w kategorii chłopców do lat 10 -ciu, a w kategorii chłopców do lat 15-tu: Krzysztof Kowalewski wywalczył dwudzieste szóste miejsce, Jan Biber – trzydzieste piąte, Bartosz Szymanek – trzydzieste siódme, zaś Mikołaj Biber - czterdzieste.
Wszystkim naszym reprezentantom gratulujemy odwagi i wytrwałości w rozwijaniu swojej pasji.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dnia 5 lutego 2019 roku w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu klasa IV pod opieką p. E. Myszkowskiej i p. M. Bisek przygotowała plakaty informacyjne zawierające zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Przygotowane prace zawisły na szkolnym korytarzu i są wskazówką dla wszystkich uczniów.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. To okazja do inicjowania i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
PROJEKTY EDUKACYJNE
- 15
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019 uczniowie klas V, VI i VII realizowali na lekcjach z p. Marzeną Frączek projekty edukacyjne pogłębiające ich wiedzę z zakresu przyrody, biologii i historii.
Uczniowie klasy V zrealizowali trzy projekty: z historii ,,Średniowieczne zamki” , z biologii ,,Komórki roślinne, zwierzęce i bakteryjne” oraz ,,Bakterie i Wirusy”.
Uczniowie klasy VI zrealizowali projekt ,,Wszechświat”.
Uczniowie klasy VII projekt z anatomii ,,Stawy i inne połączenia kości”.
Podczas zajęć uczniowie poznawali budowę planet, komórek, pracowali z preparatami mikroskopowymi. Na zakończenie projektów wykonywali makiety i modele wszechświata, modele komórek, bakterii i wirusów, modele stawów ludzkich oraz makiety zamków.
Bardzo dziękuje rodzicom za wsparcie i pomoc uczniom w wykonywaniu modeli i makiet. Zapraszam do dalszej współpracy.
KOCHANA BABCIU, KOCHANY DZIADKU
- 56
21 i 22 stycznia to szczególne dni w roku – to Dzień Babci i Dzień Dziadka. Dni pełne uśmiechów i wzruszeń, podczas których wnukowie poprzez inscenizacje, wiersze, piosenki mogą wyrazić swoją wdzięczność za trud, oddanie i miłość. We wtorek, 22 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy pierwszej pod opieką wychowawców p. Anny Wójcik i Joanny Pękali przygotowały szkolną uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Na wstępie Dyrektor Szkoły p. Paweł Zając przywitał ciepłymi słowami wszystkich gości i złożył serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami. Następnie dzieci obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
BEZPIECZNE FERIE 2019
Dnia 17 stycznia, do naszej szkoły zawitała delegacja z Komendy Policji w Kurowie, nasz dzielnicowy st. asp. Maciej Wąsik z młodszym posterunkowym Jakubem Raczyńskim (absolwentem naszej szkoły). Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku w czasie ferii zimowych. Dzieci w dwóch grupach wiekowych przeszły krótkie szkolenie, jak bezpiecznie spędzać ferie na stoku i lodowisku.
KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO NA STOKU
Ferie to czas odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na śniegu, szaleństw na sankach oraz akrobacji na lodowisku. W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów 15 stycznia 2019 roku przybył do szkoły dzielnicowy z Komendy Policji w Kurowie. Uczniowie usłyszeli przestrogi mające na celu uświadomienie zagrożeń wynikających z zabaw w miejscach niedozwolonych. Komendant Klaudiusz Woźniak przypomniał o przykrych skutkach wchodzenia na kruchy lód, zjeżdżania na sankach w pobliżu jezdni, zbliżania się do nieznajomych osób.
Elementem akcji jest konkurs fotograficzno-plastyczny dla dzieci i młodzieży na zilustrowanie Dekalogu Reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS pn. „Stok nie jest dla bałwanów”, organizowany przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, Polski Związek Narciarski, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN, Stołeczną Grupę Wojewódzką IPA oraz Fundację PZU. W konkursie mogą wziąć udział prace wykonane indywidualnie lub zespołowo (maksymalnie do 3 osób) w dwóch kategoriach wiekowych:
a) kat. I - wiek: 5-10 lat (rysunek, fotografia),
b) kat. II - wiek: 11-16 lat (plakat, fotografia).Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie do 1 marca 2019 r. pracy plastycznej wykonanej dowolną techniką rysunkową, malarską lub pracy fotograficznej pozwalającej na utrwalenie obrazu na arkuszu o formacie A3 i przesłanie jej na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji wraz z wypełnioną kartą zgłoszenia podpisaną przez opiekuna prawnego.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 8 marca 2019 r., jury przyzna atrakcyjne nagrody rzeczowe, które zostaną wręczone podczas ogólnopolskiego finału konkursu.