• Jak sobie radzić ze stresem?

Stres to odpowiedź naszego organizmu na rozmaite czynniki (bodźce), które napływają z otoczenia. To, jak na owe bodźce zareagujemy, zależy zarówno od sytuacji, z którą musimy się zmierzyć, jak i od tego, jak tę sytuację zinterpretujemy (czy uznamy, że nam zagraża). Są pewne wydarzenia powszechnie wywołujące duży stres (np. choroby, trudności rodzinne, egzaminy, obecna sytuacja). To od naszego nastawienia, sposobu myślenia i wiary we własne możliwości jednak w dużej mierze zależy, czy poradzimy sobie z problemem, czy też pozwolimy stresowi nas zdominować.

To dobra wiadomość! Oznacza, że mamy wpływ na to, jak się czujemy, nawet jeśli okoliczności utrudniają nam pozytywne myślenie.

Stres a nasz organizm

Reakcję stresową łatwo rozpoznać obserwując swoje ciało. W stresie organizm przechodzi w stan mobilizacji. Zaczyna produkować hormony: adrenalinę, noradrenalinę i kortyzol. Pojawiają się następujące objawy: - zwiększa się ciśnienie krwi - serce zaczyna szybciej bić -źrenice się rozszerzają - oddech przyspiesza. Ciało jest w gotowości do działania.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jak już wiesz, stres - choć potrzebny, w nadmiarze może zaszkodzić. Dlatego właśnie ogromnie ważna jest umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych, gdy napięcie zaczyna dezorganizować życie. Oto przykłady, jak można to zrobić:

Dbaj o ruch.

Wysiłek fizyczny jest jednym z najlepszych sprzymierzeńców w walce ze stresem. Podczas sportu obniżamy poziom kortyzolu (hormonu stresu) oraz produkujemy serotoninę (hormon szczęścia). Oprócz tego uprawianie różnych aktywności może pomóc nam w rozładowaniu trudnych emocji (np. złości). Zastanów się, jaki sport sprawia Ci najwięcej przyjemności i postaraj się ale pamiętaj o ograniczeniach, które teraz panują!!

Jedz zdrowo

Aby lepiej znosić wyzwania dnia codziennego warto zadbać o zdrową, urozmaiconą dietę. Zaleca się unikanie gazowanych napojów (najlepiej wybierać wodę), stronienie od słonych przekąsek i słodyczy, spożywanie pięciu posiłków dziennie, a także jedzenie dużej ilości warzyw i owoców (zalecenia dla osób zdrowych).

Wysypiaj się

Amerykańska organizacja National Sleep Foundation zaleca, aby dorosły człowiek przesypiał ok. 7-8 godzin na dobę. Dzieci w wieku szkolnym (7-13 lat) powinny spać ok 9-11 godzin, zaś nastolatki (14-17 lat) ok. 8-10 godzin. Aby zadbać o zdrowy, regularny sen warto zastosować zasady higieny snu: codziennie chodzić spać o tej samej godzinie, wieczorem unikać korzystania z komputera, telefonu czy telewizji, nie pić napojów zawierających kofeinę.

Wyrażaj emocje

Często tłumimy emocje lub wyrzucamy je z siebie w sposób niezdrowy dla nas i/lub otoczenia. Kumulujące się, niewyrażone emocje wpływają na to, jak się czujemy,

mogąc prowadzić do nagłego wybuchu (np. agresji - w przypadku tłumienia złości) lub dolegliwości w ciele (ciało jest bowiem silnie połączone z psychiką i często cierpi razem z nią). Mówmy zatem szczerze o swoich rozterkach; korzystajmy z pomocy rodziny, przyjaciół i nauczycieli; realizujmy się w swoim hobby. Pomocna może okazać się arteterapia (terapia poprzez sztukę).

Relaksuj się

Jednym z bardziej znanych treningów relaksacyjnych jest Trening Jacobsona, polegający na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Pomaga on obniżyć poziom napięcia, a co za tym idzie – zredukować odczuwany w ciele stres. Przydatną metodą jest także oddychanie przeponowe, które ułatwia odprężenie organizmu i może pomóc w przypadku silnego stresu czy lęku.

Bibliografia

Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, http://www.izz.waw.pl/

National Sleep Fundation, https://www.sleepfoundation.org/

Terelak J., Człowiek i stres, Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Warszawa 2008.

Ogińska Bulik N., Juczyński Z., Osobowość, stres a zdrowie, Difin S.A., Warszawa 2010

Antonovsky A., Rozwikłanie tajemnicy zdrowia. Jak radzić sobie ze stresem i nie zachorować, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2005.